میز کامپیوتر مناسب + مشخصات و ویژگی های یک میز خوب

از ویژگیهای میز کامپیوتر متناسب با کارتان می توان به ارتفاع، طول ،قطعات آن اشاره کرد که باعث آسیب به شما حین کار کردن با کامپیوتر نشود، و کمتر دچار دردهای ستون فقرات ،گردن، دست و … شوید. در این مقاله سعی بر آن شده که ویژگیهای میز کامپیوتر متناسب با کارتان را بیان کنیم.

میز کامپیوتر

ویژگیهای میز کامپیوتر متناسب از اهمیت خاصی برخوردار می باشد. ارتفاع میز کامپیوتر معمولا ۷۵ سانتی متر و طول آن بین ۸۰ تا ۱۲۰ سانتی متر یا بیشتر متغیر است. چیدمان راحت و حرفه ای قطعات فیزیکی کامپیوتر اولین رهاورد بهره گیری از یک میز کار اختصاصی است؛ البته علاوه بر چیدمان راحت و بدون دردسر، یک میز مناسب، از مشکلات ناشی از حرکت ناگهانی قطعات و حتی خرابی احتمال کامپیوتر جلوگیری می کند به طور مثال اگر یک میز کار کامپیوتر، کامل ثابت و محکم نباشد ممکن است در هنگام روشن بودن کامپیوتر و تکان ناگهانی به وسایل داخلی مانند هارددیسک (که دارای صفحه مغناطیسی دوار با سرعت دوران بالاست) به آن آسیب جدی برساند و بخشی از اطلاعات شما نابود شود.

 

 ویژگیهای میز کامپیوتر
مشخصات میز کامپیوتر

۱ ـ ارتفاع سطح میز کار باید قابل تنظیم باشد.

۲ ـ فضای در نظر گرفته شده برای پاها در زیر میز باید مناسب باشد.

۳ ـ سطح میز کار باید به اندازه ای بزرگ باشد که جای کافی برای تمام اشیا و وسایل موجود باشد.

۴ ـ سطح میزکار نباید سفید یا خیلی تیره باشد، چون به نامساعدشدن شرایط روشنایی کمک می کند.

 

ویژگیهای میز کامپیوتر

مشخصات صندلی کامپیوتر

۱ ـ دارای پشتی باشد، به صورتی که گودی کمر را در بر گیرد و (پشتی) از نظر افقی و عمودی تراز باشد.

۲ ـ چرخان باشد.

۳ ـ از هر نظر (زوایا و فواصل) قابل تنظیم باشد.

۴ ـ دارای پایه ای محکم باشد.

۵ ـ روکش آن از جنسی باشد که هوا را از خود عبور داده و سبب تعریق نشود و لغزنده نباشد.

۶ ـ لایه داخلی آن دو تا سه سانتی متر ضخامت داشته باشد.
۷ ـ دست کم عرض آن ۴۰ سانتی متر باشد.

۸ ـ چرخ آن قابلیت حرکت بر جنس کفپوش اتاق را داشته باشد.

۹ ـ ارتفاع آن با ارتفاع میز متناسب باشد.

۱۰ ـ ارتفاع نشمینگاه صندلی باید ۲۵ تا ۳۵ سانتی متر پایین تر از سطح میز کار در نظر گرفته شود.

ویژگیهای میز کامپیوتر

معرفی انواع میز کامپیوتر

میز کامپیوتر دارای انواع گوناگونی است. برای انتخاب میز کامپیوتر متناسب از میزهای استاندارد و مدیریتی گرفته تا میزهای همراه و… هرکدام کاربران خاص خود را دارند. میزهایی که در این قسمت به معرفی آنها می‌پردازیم:

ویژگیهای میز کامپیوتر

 

۱- میز استاندارد

میزهای کامپیوتر معمولی ارتفاعی در حدود ۵۰ تا ۷۰ سانتی‌متر دارند و برای افرادی با قد نرمال ساخته شده‌اند. اغلب آنها دارای صفحه کشویی کیبورد هستند. زمانی که قصد خرید یک میز کامپیوتر استاندارد را دارید، حتما به نیازهای بعدی خود فکر کنید. این میزها گزینه مناسبی برای نوجوانان و افرادی است که قصد دارند از میز کامپیوتر در خانه استفاده کنند.

۲- میز مدیریتی

میزهای مدیریتی استادانه‌تر ساخته شده‌اند و دارای جزئیات بیشتری هستند. عرض میز به مراتب بیشتر است، اما ارتفاع همان ۵۰ الی ۷۰ سانتی‌متر باقی می‌ماند. این میزها اغلب دارای چند کشو و کمد کوچک اضافی نیز هستند.

۳- میزهای L شکل

این میزها دو تکه هستند و زمانی‌که این دو تکه کنار هم قرار می‌گیرند، میز شکل L را پیدا می‌کند. بهترین مکان برای قرار دادن این مدل میز گوشه‌های اتاق است. به‌دلیل آنکه همه چیز روی این نوع میزها در دسترس شما قرار می‌گیرند، این میزها از معروف و محبوب‌های بازار هستند.

ویژگیهای میز کامپیوتر

۴- میزهای U شکل

این میزها از سه بخش اصلی تشکیل می‌شوند: یک قفسه که در وسط قرار می‌گیرد و دو میز که در طرفین آن قرار گرفته و شکلی مشابه U را ایجاد می‌کنند. این نوع میزها به‌ویژه برای افرادی که نیاز به مکانی اضافی برای کار کردن دارند و در خانه اتاق اختصاصی برای کار در اختیار ندارند، مناسب هستند. با وجود این فضایی که این مدل میز اشغال می‌کند نسبت به همه موارد بیشتر است.

۵- میزهاي همراه یا تاشو

این نوع میزها نمونه‌های سبک، قابل حمل و چند کاره‌ای هستند که قیمت ارزانی داشته و مورد توجه برخی از کاربران قرار می‌گیرند. میزهاي کامپیوتر همراه معمولا از نوع تاشو بوده و فضای کمی را اشغال می‌کنند.

ویژگیهای میز کامپیوتر

مراکز خرید و فروش میز کامپیوتر

حسن‌آباد یکی از مراکز معروف خرید و فروش میز و در کل مبلمان اداری است. در این خیابان می‌توانید انواع و اقسام مبلمان اداری نظیر میز و صندلی اداری و میز و صندلی‌های کامپیوتری را بیابید. حسن‌آباد واقع در خیابان حافظ، حد فاصل خیابان جمهوری و ۱۵ خرداد تهران قرار دارد. این منطقه بورس خرید و فروش مبلمان اداری و البته کامپیوتری است.

به غیر از حسن‌آباد بازار مبل یافت‌آباد و دلاوران هم از مراکزی هستند که انواع میز و صندلی کامپیوتر در آن به فروش می‌رسند. اما حسن آباد در این زمینه شناخته شده‌تر است.ضمن اینکه در نمایندگی‌های فروش شرکت‌های عرضه‌کننده در نقاط مختلف شهر می‌توانید میز و صندلی کامپیوتر را خریداری کنید.

 

ویژگیهای میز کامپیوتر

 

از دیگر ویژگهای میز کامپیوتر هنگام خرید

بودجه را مشخص کنید:‌ در حال حاضر میزهای کامپیوتر در برند، مدل و قیمت‌های گوناگونی به بازار عرضه شده‌اند. انتخاب مدل و برند باید بر اساس توانمندی شما برای پرداخت مبلغ خرید صورت گیرد. پس قبل از هر چیز بودجه مورد نظر را برای خرید میز کامپیوتر مشخص کنید.

 

مشخص کنید که ایرانی می‌خواهید یا وارداتی: میزهای ایرانی و خارجی از نظر کیفی تقریبا در یک حد هستند؛ اما از لحاظ قیمت با هم تفاوت بسیار دارند. پس قبل از خرید و انتخاب میز کامپیوتر متناسب مشخص کنید که میز کامپیوتر ایرانی می‌خواهید یا خارجی.

ویژگیهای میز کامپیوتر

بیشتر بخوانید:انتخاب کاغذ دیواری برای فضاهای مختلف خانه

میز را متناسب با فضایی که در اختیار دارید، خریداری کنید: یکی از نکاتی که باید به آن دقت کنید میزان فضایی است که برای ویژگیهای میز کامپیوتر جدید خود در نظر گرفته‌اید. شما به تناسب فضا، می‌توانید از میان مدل‌های کوچک یا بزرگی که در بازار موجود هستند انتخاب عاقلانه‌ای داشته باشید. همچنین به این نکته توجه داشته باشید میزی که خریداری می‌کنید درصورتی که دارای کشوهای زیاد یا محلی برای قرارگیری سایر تجهیزات نظیر چاپگر و… باشد، کار شما را ساده‌تر می‌کند.

ویژگیهای میز کامپیوتر

میزی خریداری کنید که پشت آن راحت باشید: میزی خریداری کنید که دارای ارتفاع و همچنین وسعت کافی باشد. خرید یک میز با ارتفاع غیراستاندارد بی‌شک موجب دردسر شما و بروز دردهای عضلانی و… می‌شود. همچنین اگر بیشتر وقت خود را با کامپیوتر می‌گذرانید، باید میزی را انتخاب کنید که پشت آن راحت باشید و پاهای خود را بتوانید در داخل آنجا قرار بدهید. مطمئن شوید که در حین نشستن پاها برخوردی با سیم‌ها نداشته باشند؛ چراکه در صورت بروز چنین برخوردی، یا سیستم از کار می‌افتد و بسیاری از اطلاعات شما از بین برود، یا اینکه ممکن است به کاربر شوک الکتریکی وارد شود.

 

میز استاندارد بخرید: به غیر از ارتفاع استاندارد میز، باید به این نکته توجه داشته باشید که میزی که خریداری می‌کنید از لحاظ محل قرارگیری کامپیوتر و تجهیزات جانبی فاصله استانداردی را رعایت کند و همچنین میز به‌صورتی طراحی شده باشد که هوا به خوبی بین دستگاه‌ها و دیوار در جریان باشد.

 

ویژگیهای میز کامپیوتر

 

میز با فضای کاربری کافی خریداری کنید: فراموش نکنید که ممکن است در حین کار با کامپیوتر مجبور به یادداشت‌برداری هم بشوید. اگر روی میز شما به اندازه کافی فضا وجود نداشته باشد، نه تنها جای موس، کیبورد، و مانیتور کافی نیست، بلکه امکان قرار دادن کاغذهای یادداشت بر روی میز از شما گرفته می‌شود.
باید توجه داشت که انتخاب میز عریض مزایای دیگری را نیز با خود به همراه دارد. در صورت لزوم می‌توانید پرینتر، ظرف غذا، جاخودکاری، عکس‌های خانوادگی یا هر وسیله دیگری را که می‌خواهید در دسترس باشد روی آن قرار دهید.

 

ویژگیهای میز کامپیوتر

بیشتر بخوانید: دکوراسیون اتاق کودک چگونه باشد؟

صفحه کشویی‌ها بهترند: برخی از ویژگیهای میز کامپیوتر دارای محفظه‌ای کشویی برای قرار دادن کیبورد هستند. مزیت این طبقات کشویی این است که جای بیشتری به شما می‌دهند و از نظر ارگونومی برای کسانی‌که دچار مشکلات مفصلی هستند مناسب‌تر هستند. از جمله معایب این نوع میزها هم می‌توان به این نکته اشاره کرد که خیلی شکننده هستند و به راحتی حرکت نمی‌کنند.

 

به شکل و شمایل میز اهمیت دهید: میزها در انواع مستطیل ساده، میزهای ال شکل، یو شکل، گرد و… موجودند و شما به‌عنوان کاربر باید شکل و شمایل میز را با توجه به فضای در اختیار انتخاب کنید.به‌طور کلی اما میزهایی که برای قرار دادن در سه کنج دیوارها طراحی شده‌اند، هم از نظر زیبایی بهتر هستند و هم کار کردن با آنها ساده‌تر است. میزهای L شکل هم برای چپ دست‌ها و افرادی که دائما باید بچرخند مناسب‌تر هستند و به این ترتیب فضایی ۱۸۰ درجه برای کار کردن در اختیار کاربر قرار می‌دهند.

ویژگیهای میز کامپیوتر

میزی بزرگ‌تر از نیاز امروزتان خریداری کنید: ممکن است فردا روز قصد خرید مانتیور بزرگ‌تری را داشته باشید یا در صدد افزایش تجهیزات جانبی نظیر اسکنر، چاپگر و… باشید. به همین منظور به شما توصیه می‌کنیم اگر فضا به شما اجازه می‌دهد میزی خریداری کنید که امکان استفاده از تجهیزات بزرگ‌تر را در آینده نزدیک به شما بدهد.

اگر فکر می‌کنید هنگام تایپ کردن دچار مچ درد یا کمر درد می‌شوید، این امکان وجود دارد که اندازه میز و صندلی شما با یکدیگر همخوانی نداشته باشند. ساده از این مساله نگذرید، به مرور زمان این دردها مزمن شده و ممکن است اختلالات فیزیکی جبران‌ناپذیری را به شما تحمیل کند. پس بهتر است صندلی خریداری کنید که ارتفاع آن قابل تغییر باشد. همچنین صندلی خریداری کنید که وزن زیادی نداشته باشد و در عین سبکی از نوع طبی باشد. در صندلی‌های طبی استانداردهای لازم رعایت شده است و به همین دلیل کاربر کمتر دچار کمر درد و… می‌شود.

ویژگیهای میز کامپیوتر

از خرید کالای بدون گارانتی جدا خودداری کنید: خرید کالای بدون گارانتی چه در مورد میز و چه در مورد صندلی کاری اشتباه است. البته گارانتی میز کامپیوتر آن هم نوع ایرانی آن چندان مرسوم نیست؛ اما بهتر است شما از فروشنده درخواست ضمانت کالایی را کنید که به شما می‌فروشد.

 

برگرفته ازوبلاگ دی ایران/ی

مطلب پیشنهادی

دکوراسیون خانه کوچک

دکوراسیون خانه کوچک و نکات مهمی که حتما باید بدانید

تزیین و دکوراسیون خانه کوچک می تواند چالش برانگیز باشد، اما با رعایت اصول دکوراسیون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *