تنوع در زندگی و لذت بردن از زندگی با ایجاد تنوع های سالم

یکی از مشکلات امروز بشر عدم تنوع در زندگی میباشد . یکنواختی زندگی باعث ایجاد مشکلات روحی و حتی گاها افسردگی شده و شادابی خانواده را از بین میبرد . در این مطلب بر آن شدیم تا راههایی برای ایجاد تنوع در زندگی برای شما بیان کنیم .

ممکن است خیلی‌ها به شما بگویند برای اینکه زندگی‌تان از یکنواختی خارج شود باید عادت‌های‌تان را تغییر دهید یا کنار بگذارید، چون عقیده دارند تنوع، نقطه‌ی مقابل روتین و عادت‌هاست و تا حدودی هم درست است. اما درست مانند هر چیز دیگری در زندگی، شما به یک تعادل سالم از عادت‌ها و تنوع‌ها نیاز دارید تا بیشترین بهره را از هردو ببرید؛ مانند یین و یانگ، خوب و بد، سیاه و سفید. هیچکدام از اینها نباید از بر وجود شما تسلط پیدا کنند.

همچنین بخوانید : مهارت برقراری ارتباط با دیگران و تاثیری که در زندگی دارد

تنوع در زندگی
تنوع در زندگی

عدم تنوع در زندگی می‌تواند سبب شود زندگی دچار آشفتگی و هرج و مرج بشود، در حالیکه زندگی امروزه به خودی خود، توده‌ای بهم ریخته است! درست به همین دلیل است که برای پیشگیری از فراتر رفتن از حد و مرزها ما به نظم و قاعده نیاز داریم تا هر چیزی را سر جای خودش نگه داریم. آلارم ساعت را تنظیم نمی‌کنیم تا خواب‌مان را بهم بزنیم، بلکه می‌خواهیم سر ساعت بیدار شویم، سر ِ کار می‌رویم نه به این دلیل که خودمان را اسیر و دربند کنیم، بلکه می‌خواهیم نیازهای‌مان را برآورده کرده و بیشتر احساس رضایت داشته باشیم و ضمنا کسب درآمد کنیم.

همچنین بخوانید : زندگی شاد و دلپذیر با تغییرات رفتاری خوب + راههای بهتر شدن در زندگی

بدون نظم و روتین، خودمان را گم خواهیم کرد و بی انگیزه خواهیم شد. شاید ناخوشایند به نظر برسد اما در واقع این چیزی است که برای بقا به آن نیاز داریم. متاسفانه فقط کار کردن و تفریح و استراحت نداشتن از شما یک انسان خسته و دلزده خواهد ساخت و احساس اندوه خواهید کرد. ما راههای ساده‌ای را به شما پیشنهاد می‌کنیم که بتوانید کمی تنوع به زندگی‌تان وارد کرده و بدون اینکه مجبور شوید نظم زندگی‌تان را بهم بزنید، از دلزدگی و کسالت خارج شوید.

تنوع در زندگی با رخت و لباس‌

وقت آن رسیده که لباس‌هایی را که چند سال است دست از سرشان برنمی‌دارید دور بیندازید (یا احتمالا به کسی بدهید). نو کردن لباس‌ها، یک راه ساده برای نو کردن ظاهر خودتان است که مطمئنا تاثیر بسیار خوبی بر حس و حال‌تان نیز می‌گذارد و به شما یادآوری می‌کند که چقدر خودتان را دوست دارید! گاهی مراقبت از جسم و بدن و رسیدن به وضعیت ظاهری، بهترین راه پاکسازی ذهن و آرامش روحی است.

تنوع در زندگی

ما اغلب احساس می‌کنیم در یکنواختی گیر کرده‌ایم و راه بیرون آمدن نداریم، دلیلش این است که خودمان را فراموش کرده‌ایم. اگر بدون علت خاصی احساس دلزدگی و کسالت می‌کنید، شاید وقت آن باشد که نگاهی به خودتان بیندازید و ببینید چه اتفاقی در حال روی دادن است. سر فرصت و با فراغ خاطر برای دل خودتان به خرید بروید، کفش‌های جدید بخرید، به فروشگاه‌ بروید و لباس کار جدیدی برای خود تهیه کنید، در سبک زیورآلات‌تان تغییر ایجاد کنید و نوع جدیدشان را بخرید، شما برای بهتر به نظر رسیدن نیاز به هیچ دلیل خاصی ندارید.

چطور کمی تنوع وارد زندگی‌تان کنید، بدون اینکه عادت‌های‌تان را تغییر دهید

از فرصت خرید کردن برای ایجاد تغییرات ریز هم می توانید استفاده کنید، مثلا کمی مدل لباس پوشیدن‌تان را تغییر دهید و مدل‌های دیگر را هم امتحان کنید. شاید همین تغییرات جزئی، ناخوداگاه جرقه‌ی تغییراتی بزرگ‌تر، مثلا تغییر هدف در زندگی، را در ذهن شما روشن کند.

تنوع در زندگی
تنوع در زندگی با لباس

شاید دلیل خستگی و دلزدگی شما از روتین زندگی‌تان این باشد که دیگر به هدف‌هایی که دنبال می‌کنید اعتقادی ندارید. پس اگر با این هدف‌ها شاد و راضی نیستید، تغییر و تحول از این لحاظ می‌تواند کمک اساسی به شما بکند. به سمت اهداف جدیدتان گام‌های کوچکی بردارید تا با ریتم جدید زندگی کم کم آشنا شوید.

به موسیقی‌های متفاوت گوش دهید

بله درست است؛ شما با گوش دادن به آهنگ‌های قدیمی دچار نوستالژی مطبوعی می‌شوید. اما این کار شما را کسل هم خواهد کرد زیرا هیچ ریتم و آهنگ و سبک جدیدی در لیست موسیقی‌های‌تان ندارید. باور کنید آهنگ‌های جدید می‌توانند روحیه‌ی شما را عوض کنند، مخصوصا اگر از آنها خوش‌تان هم بیاید!

تنوع در زندگی

اگر ژانرهای قدیمی دیگر برای‌تان جذاب نیستند، ژانرهای جدید را امتحان کنید. اگر حافظه‌ی کافی در گوشی‌تان ندارید می‌توانید تِرک‌هایی را که همیشه ردشان می‌کنید پاک کنید تا فضای بیشتری برای آهنگ‌های جدید باز شود. علاوه بر موسیقی‌های جدید می‌توانید چیزهای جدید دیگری هم وارد زندگی‌تان کنید؛ یک مهارت جدید یاد بگیرید، یک گیم متفاوت انتخاب کنید و بازی کنید یا یک سرگرمی جدید پیدا کنید. اگر هم احساس می‌کنید باید این کارهای جدید را تدریجا انجام دهید هیچ ایرادی ندارد، برای هر هفته فقط یک کار جدید در نظر بگیرید.

تنوع در زندگی

چطور کمی تنوع وارد زندگی‌تان کنید، بدون اینکه عادت‌های‌تان را تغییر دهید

به دیدار همسایه‌های‌تان بروید

منظور ما از همسایه فقط آنهایی نیست که در یک محله یا ساختمان با آنها زندگی می‌کنید، بلکه توصیه می‌کنیم به شهرها یا کشورهای همسایه مسافرت کنید، حتی ممکن است یک شهر بسیار کوچک در نزدیکی شهر شما باشد که تا به حال از نزدیک آنجا را ندیده باشید. دنیا جای بسیار بسیار بزرگی است که همیشه جاهایی برای دیدن و افرادی برای ملاقات کردن دارد که برای‌‌تان جذاب و جالب باشند. لازم نیست زیاد سفر کنید، هر وقت که پول و وقت کافی برای این کار داشتید اقدام کنید. یادتان باشد هر ماجراجویی کوچکی در زندگی، تجربه‌ای جدید است که می‌تواند نگرش شما را نسبت به پیرامون‌تان متحول کند. پس این فرصت‌های زیبا را از خود دریغ نکنید.

تنوع در زندگی
تنوع در زندگی با همسایگان

حتی شاید با اشخاصی دیدار کنید که بتوانید حلقه‌ی دوستان خود را گسترش بدهید. خودتان را با فضایی که هم اکنون در آن هستید محدود نکنید و اگر سفر کردن واقعا برای‌تان سخت و چالش برانگیز است، به همین همسایه‌های نزدیک خودتان سری بزنید و با آنها آشنا شوید.

چطور کمی تنوع وارد زندگی‌تان کنید، بدون اینکه عادت‌های‌تان را تغییر دهید

محدودیت‌های خود را کنار بزنید

گاهی اوقات بهترین راه مقابله با دلزدگی و یکنواختی، کنار زدن محدودیت‌هاست، به آنها نشان بدهید رئیس چه کسی است! شما می‌توانید هر طور که دوست دارید محدودیت‌های‌تان را تغییر بدهید. اگر واقعا برای‌تان ممکن و خوشایند نیست، دست کم در خود این محدودیت‌ها کمی تغییر و تنوع ایجاد کنید یا کمی چالش برانگیزترشان کنید!

تنوع در زندگی
تنوع در زندگی و محدودیتها

اگر کارتان کسل کننده است شاید لازم باشد مثلا ضرب العجل‌های کاری‌تان را به بیشتر از یک هفته برسانید. یا اگر انجام کارهای یکنواخت روزمره دل‌تان را زده، سعی کنید تا جایی که امکان دارد حداقل زمان انجام‌شان را کمی جابجا کنید. یا اگر مثلا انجام کارهای روزانه به دلیل بسیار ساده بودن برای‌تان خسته کننده شده، کمی سخت‌ترشان کنید! مغز شما عاشق چیزهای آشناست اما از یکواختی هم بیزار است. برای دل خودتان کاری بکنید و زندگی در پیش بگیرید که کمی بیشتر غافلگیرکننده‌ باشد. لازم نیست زیاده روی کنید، فقط کافیست تعادل بین نظم و تنوع را حفظ کنید.

برگرفته ازبرترینها/ی

مطلب پیشنهادی

اضافه کردن وزن با روشهای مختلف

دغدقه برخی افراد کمبود وزنشان می باشد . برای این حال هم راه حلی داریم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *