این حرکات تاثیر گذار می باشند ؛ زبان بدن

افرادی را دیده اید که هنگام صحبت کردن با دستهای خود نیز با شما صحبت می کنند این حرکات در هنگام صحبت کردن را زبان بدن می نامیم.

بخش زیادی از ارتباطات ما غیرکلامی است و زبان بدن نقش مهمی در این میان ایفا می‌کند. در ادامه مقالات آشنایی با مفاهیم زبان بدن، در اینجا به هفت مورد از فیگورها و حرکات بدنی اشاره می‌کنیم که در برقراری ارتباط با دیگران تأثیر می‌گذارند.

۱- استفاده از حرکات دست هنگام صحبت کردن

هنگام صحبت کردن از حرکات دست استفاده کنید. کارشناسان معتقدند سخنرانان خوب هنگام گفتگوها یا سخنرانی‌هایشان بیش از دیگران از حرکات دست استفاده می‌کنند. ازنظر کارشناسان حرکات دست موجب اعتماد بیشتر شنوندگان به سخنران می‌شود.

این حرکات تاثیر گذار می باشند ؛ زبان بدن

 • حرکات پیچیده‌ای مانند حرکت دو دست بالای کمر با تفکر پیچیده در ارتباط است.
 • سیاستمدارانی مانند بیل کلینتون، باراک اوباما، کالین پاول و تونی بلر سخنرانانی کاریزماتیک و مؤثر هستند که یکی از دلایلش می‌تواند استفاده آنان از حرکات دست در موقع سخنرانی باشد.

۲- حرکت کردن در اطراف اتاق در موقع سخنرانی

فقط دست‌هایتان را حرکت ندهید. سخنرانان بزرگ در اطراف حرکت می‌کنند. به اسلایدها اشاره می‌کنند و فاصله خودشان با مخاطبان را تغییر می‌دهند. به‌عبارت‌دیگر آن‌ها پرحرارت و متحرک هستند.

این حرکات تاثیر گذار می باشند ؛ زبان بدن

 • اگر هنگام صحبت کردن یا حین مکالمه با دیگران، دستان خود را در جیب‌های خود قرار دهید، ممکن است نامطمئن و بسته به نظر برسید.
 • در مقابل، اگر دستانتان را از جیب خود بیرون بیاورید و کف دستتان را به سمت بالا نگه‌دارید، به نظر دوست‌داشتنی و باورپذیر می‌آیید.

۳- استفاده از اشارات و حرکات نمادین

این‌گونه حرکات نمادین معادل کلمات هستند. نمادها می‌توانند پرخاشگرانه یا پذیرنده باشند. به یاد داشته باشید که برخی از نشانه‌ها در فرهنگ‌های مختلف معنایی متفاوت دارند.

این حرکات تاثیر گذار می باشند ؛ زبان بدن

 • مشت‌های بسته و یا تنش در بدن می‌تواند نشانه‌هایی از پرخاشگری و حمله باشد، و نشان می‌دهد که فرد خود را برای مبارزه آماده می‌کند. همچنین رو به‌طرف مقابل کردن، حالت یک فرد آماده برای مبارزه را به خود گرفتن و به سمت فرد مقابل حرکت کردن، و نشستن نزدیک او می‌تواند نشانه‌هایی از حمله باشد. این حرکات خیلی ناگهانی انجام می‌شوند.
 • در مقابل، حرکاتی مثل جمع‌کردن بازوها و کف دستان را به یک سمت قرار دادن، شبیه زمانی که قصد داریم کسی را در آغوش بگیریم، یک حرکت پذیرنده است. این حرکات آرام و ملایم هستند. تکان دادن سر زمانی که شخص مقابل صحبت می‌کند نشان می‌دهد شما با او موافق و یک شنونده عالی نشان هستید.

۴- داشتن فیگور و حالت بدنی درست

به‌درستی بایستید و صاف بنشینید. اگر مثلاً به یک مصاحبه کاری رفتید و وضعیت بدنی مناسبی نداشته باشید ممکن است در ذهن مصاحبه‌کننده تأثیر نامناسب بگذارید.

این حرکات تاثیر گذار می باشند ؛ زبان بدن

 • پوزیشن بد با اعتماد به نفس ضعیف، خستگی، و غیرتعاملی بودن در ارتباط است. اگر شما صاف ننشینید ممکن است دیگران فکر کنند که شما فرد تنبل و منفعلی هستید.
 • برای داشتن یک وضعیت و فیگور مناسب موقع ایستادن یا نشستن، باید پشتتان صاف و سرتان بالا باشد. اگر شما نشسته‌اید به جلو متمایل شوید. نشستن جلوی صندلی و کمی به سمت جلو حرکت کردن نشان می‌دهد که به موضوع علاقه‌مند هستید.

۵- انعکاس رفتار طرف مقابل (حرکات آیینه‌ای)

انعکاس زمانی رخ می‌دهد که یک فرد وضعیت طرف مقابلش را تقلید می‌کند. با تکرار کردن حرکات دیگران شما این احساس را به‌طرف مقابل می‌دهید که موردپذیرش قرارگرفته است.

این حرکات تاثیر گذار می باشند ؛ زبان بدن

 • شما می‌توانید تن صدای شخص، زبان بدن یا موقعیت بدن طرف مقابل را انعکاس دهید. حواستان باشد این کار را به‌طور مکرر یا خیلی واضح انجام ندهید، در این مورد خیلی زیرکانه عمل کنید.
 • انعکاس حرکات یکی از مؤثرترین روش‌های استفاده از زبان بدن برای ایجاد یک ارتباط خوب با دیگران است.

۶- تأکید بر نکات مهم کلام با حرکت و زبان بدن

بیش از یک ژست داشته باشید. این به شما کمک خواهد کرد که پیام خود را بهتر منتقل کنید. اگر می‌خواهید اطمینان حاصل کنید که طرف مقابل دچار سو تفاهم نشود و به‌درستی درک شوید، وقتی دارید ایده خود را با صدای بلند مطرح می‌کنید هم‌زمان حرکات خود را تکرار کنید.

این حرکات تاثیر گذار می باشند ؛ زبان بدن

 • اگر شنونده با یک حرکت جذب سخنران نشد، سخنران احتمالا با یک حرکت دیگر می‌تواند توجه او را جلب کند. لازم نیست که برای هر عبارتی که می‌گویید از یک (یا دو) حالت و فیگور بدنی خاص استفاده کنید، اما ایده خوبی است که یک جعبه‌ابزاری از حرکات را در ذهن داشته باشید که با کمک آن‌ها مفاهیم مهمی را که به‌سادگی ممکن است اشتباه تفسیر شوند را تقویت کنید.
 • اگر مثبت‌ترین حرکات خود را به شنونده نشان دهید، این پیام را به او می‌رسانید که قرار است به یک نتیجه مطلوب برسد. حرکات منفی را از خودتان و شنونده‌تان دور کنید. به‌این‌ترتیب شما به‌وضوح نشان می‌دهید که نمی‌خواهید هیچ مانعی در مسیر انتقال پیامتان قرار داشته باشد.

۷- اجتناب از حرکات بدن که شمارا عصبی و غیرقابل‌اعتماد نشان می‌دهد

از حرکاتی که شمارا عصبی و غیرقابل‌اعتماد نشان می‌دهد اجتناب کنید. علائم زبان بدنتان را کنترل کنید. مراقب چشمان سرگردان، بازی کردن با کرک لباس و مرتب فین فین کردن خود باشید.

این حرکات تاثیر گذار می باشند ؛ زبان بدن

 • لمس چهره از نشانه‌های اضطراب است. وضعیت خود را اصلاح کنید. اگر شما به‌طور مداوم و بیش‌ازحد صورت خود را لمس کنید، نمی‌توانید با اعتمادبه‌نفس، مهربان و پذیرا و یا راحت به نظر برسید. وضعیت خودتان را اصلاح‌کرده و تلاش کنید تیک‌های عصبی‌تان را از بین ببرید. این کار ممکن است سخت و زمان‌بر باشد اما به‌سرعت می‌تواند ارتباطات غیرکلامی شمارا بهبود ببخشد.
 • این مجموعه حرکات کوچک مطمئناً اثر پیام شمارا کاهش می‌دهد. اما در مورد انجام این حرکات به‌طور تصادفی و در برخی از شرایط خیلی نگران نباشید.

برگرفته از مجله ستاره /ی

مطلب پیشنهادی

اضافه کردن وزن با روشهای مختلف

دغدقه برخی افراد کمبود وزنشان می باشد . برای این حال هم راه حلی داریم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *