پرورش گلهای زینتی منزل .گلهایی رنگارنگ

Rate this post

برخی افراد علاقمند به پرورش گل در منزل خود می باشند . و از این کار لذت میبرند .در این مطلب به معرفی تعدادی از گلهای بهاری و نحوه کاشت گل برای عید پرداخته‌ایم.

پرورش گلهای زینتی منزل .گلهایی رنگارنگ

کاشت گل برای عید – نحوه آماده کردن باغچه و گلدانهای جعبه‌ای

برای آماده نمودن باغچه ها به منظور کاشت گل برای عید، یکی از روزهای آفتابی دی ماه را انتخاب کنید. مقداری کود پوسیده حیوانی یا خاکبرگ تهیه نموده و به خاک باغچه اضافه نمایید. همچنین میتوانید مقداری از برگهای پاییزی را جمع آوری نموده و با خاک باغچه مخلوط کنید. این برگها تا بهار فرصت دارند، پوسیده و به کود گیاهی تبدیل شوند و خاک شما را حاصلخیز کنند. سپس خاک باغچه را با بیلچه زیر و رو کنید.

دو یا سه روز بعد زمین را صاف و یکنواخت نموده و گلهای مورد نظر خود را (چه به صورت نشاء و یا پیاز) بکارید.

چنانچه آپارتمان‌نشین هستید و قرار است گلدانهای گل را در محیط داخل خانه و یا بالکن برای بهار آماده کنید، تا هنوز فرصت باقی است جعبه های گل را تهیه کنید. پیشنهاد ما استفاده از جعبه‌های گل مستطیلی شکل است که برای کاشت گل برای عید بسیار مناسب و جلوه ای زیبا به منزل شما خواهد داد.

به این منظور کف جعبه را مقداری شن بریزید و به قطر سه سانتی متر روی آن را با ذغال بپوشانید. تا ارتفاع ۵ سانتی متر از این جعبه باید به وسیله خاک پر شود، خاک مناسب مخلوطی است از خاک باغچه، ماسه و خاکبرگ و در صورتی که مقصود شما کاشت گلهای پیازی باشد، بهتر است از ماسه بیشتر و خاکبرگ کمتری استفاده کنید. دقت کنید تا گلدانهای جعبه ای شما از زهکش ماسب برای خروج آب اضافی برخوردار باشد، زیرا تمام گلهای بهاری به ماندابی حساسیت داشته و باعث پوسیدن شدن ریشه گیاه میشود.

نشا و پیازهای گل مورد نظر خود را بکارید و گلدان یا جعبه های گل را روی تراس یا هر محل آفتابگیر دیگری در خارج از ساختمان قرار دهید.

پرورش گلهای زینتی منزل .گلهایی رنگارنگ

چند توصیه مهم

  1. توجه داشته باشید که هرچه هوا در فصل زمستان گرمتر و آفتابی باشد، پیاز گلهای بهاری نظیر سنبل، نرگس، پامچال و .. زودتر سبز میشوند و زودتر به گل میروند بنابراین برای اینکه مطمئن شوید گلهای شما برای عید به گل بنشینند، روی آنها را گلدانی به شکل وارونه قرار دهید و فقط در روزهای آفتابی گلدان را بردارید و جعبه را آبیاری کنید.
  2. لازم است پیاز گلهایی نظیر گل سنبل، نرگس و … را به مدت ۶ هفته در محل خنک و کم نور نگهداری کنید، در این مدت مناسبترین درجه حرارت، دمایی معادل ۱۲ درجه سانتی‌گراد است. بعد از شش هفته جعبه را به محلی پر نور با دمایی معادل ۱۵ درجه سانتی گراد منتقل کنید.

معرفی گلهای بهاری

گلهایی مثل لاله، سنبل، پامچال و نرگس از مهمترین گلهای بهاری هستند. همچنین بعضی از گلهای نشایی مانند شمعدانی، میمون، بنفشه، همیشه بهار و شب بوی زعفرانی گلهایی هستند که می توانید در زمستان بکارید و منتظر گلهای زیبایشان در بهار باشید.

در پایان پیشنهاد میکنیم در این روزهای ابتدایی زمستان سری به گل فروشیها و بازارهای گل و گیاه بزنید و با مشاوره گرفتن درباره گیاهان مناسب برای آب و هوای محل سکونتتان، پیاز گیاهان بهاری را خریداری و برای کاشت گل برای عید آماده و منتظر روییدنشان در نزدیکی بهار باشید.

برگرفته از ستاره/ی

مطلب پیشنهادی

گلهای سایه دوست

گلهای سایه دوست و انواع مختلفی از آن بهمراه تصاویر مدل های متنوع

Rate this post گلهای سایه دوست گلهایی مناسب برای فضاهای آپارتمانی می باشند که می …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *