مایکروسافت و بیل گیتس

Rate this post

بیل گیتس ، یکی از افراد برجسته در زمینه ، سرمایه گذاری ، نویسندگی ، نیکو کاری و همچنین بنیانگذار شرکت ماکروسافت ویلیام هنری گیتس سوم است که در سال ۱۹۷۵ شرکت نرم افزاری کامپیوتری مایکروسافت بزرگترین شرکت در این زمینه را راه اندازی کرد . و بزرگترین سهام دار این شرکت بوده و سمت های مختلفی داشته .

گیتس در ژانویه سال ۲۰۰۰ به عنوان مدیر ارشد مایکروسافت شناخته می شود، در همان سمت باقی مانند و عنوان مدیر ارشد نرم افزار را نیز از آن خود کرد. در ژوئن ۲۰۰۶، گیتس اعلام کرد که کار تمام وقت در مایکروسافت را برای صرف زمان بیشتر در بنیاد «بیل و ملیندا گیتس» به کار نیمه وقت تغییر می دهد.

 

بیل گیتس

 

 

گیتس یکی از کارآفرینان شناخته شده در انقلاب کامپیوترهای شخصی است. او برای تاکتیک های تجاری خود که ضدرقابتی در نظر گرفته شده، مورد انتقاد واقع شده است. گیتس بعدا در دوران حرفه ای خود به دنبال فعالیت های بشردوستانه بود و از طریق بنیاد بیل و ملیندا گیتس، که در سال ۲۰۰۰ تاسیس شد، مبلغ هنگفتی به سازمان های خیریه و برنامه های تحقیقاتی علمی پرداخت.

بیل گیتس

از سال ۱۹۸۷، نام گیتس در فهرست ثروتمندترین افراد جهان در مجله فوربس گنجانده شده است. در سپتامبر ۲۰۱۷، او ثروتمندترین فرد در جهان بود و ارزش خالص دارایی او ۸۴٫۸ میلیارد دلار بود. در سال ۲۰۰۹، بیل گیتس و وارن بافت تاسیس بنیادی به نام «تعهد» را به عهده گرفتند که به موجب آن، آنها و دیگر میلیاردرها قول می دهند حداقل نیمی از ثروت خود را صرف امور خیریه کنند. این بنیاد برای نجات جان انسان ها و بهبود سلامت جهانی تلاش و با سازمان بهداشت جهانی برای مبارزه با فلج اطفال همکاری می کند.

روزهای جوانی

گیتس در خانواده ای متمول و بانفوذ متولد شد. پدرش یک وکیل برجسته، مادرش عضو هیات مدیره فرمانداری سیاتل و پدربزرگ مادری او رییس بانک ملی آمریکا بود.

در ۱۳ سالگی او در یک مدرسه خصوصی به نام Lakeside، ثبت نام کرد. پس از ورود به مدرسه و آشنایی با کامپیوتر، گیتس علاقه مند به برنامه نویسی سیستم GE در BASIC شد و از کلاس های ریاضی برای انجام علاقه هایش آزاد شد. او اولین برنامه کامپیوتری خود را روی این دستگاه نوشت: یک بازی ساده به نام «تیک تاک». دستگاه کامپیوتر گیتس را شگفت زده کرد و این پیش زمینه ای شد برای فوران ذهن خلاق بیل گیتس تا ما در آینده شاهد محصولات مایکروسافت باشیم.

پس از ورود به دانشگاه هاروارد و در سال دوم تحصیل، گیتس یک الگوریتم برای پخت پنکیک را به عنوان راه حلی برای یک سری از مشکلات حل نشده که در یک کلاس ترکیبی توسط هری لوئیس، یکی از استادان خود مطرح شده بود، طراحی کرد. راه حل گیتس بیش از سی سال به عنوان سریعترین نسخه ثبت شد؛ راه جدید جانشینی او تنها یک درصد سریعتر از راه اختراعی گیتس است.

در حالی که گیتس دانشجوی هاروارد بود، دانشجوی درسخوانی به حساب نمی آمد و زمان زیادی را صرف استفاده از رایانه های دانشگاه می کرد. گیتس در تماس با دوست کودکی خود پل آلن باقی ماند. آلن در تابستان ۱۹۷۴ به Honeywell پیوست. سیستم عامل MITS Altair 8800 سال بعد منتشر شد.

این کامپیوتر جدید بر پایه پردازنده اینتل ۸۰۸۰ بود و گیتس و آلن این را به عنوان فرصتی برای شروع شرکت نرم افزار کامپیوتر خود دیدند. گیتس در این زمان دانشگاه هاروارد را ترک کرد. او درباره این تصمیم خود با والدینش صحبت کرده بود و آنها تصمیم گرفتند پسرشان را حمایت کنند. گیتس تصمیم خود را برای ترک هاروارد توضیح داد و گفت: «اگر کارها در مایکروسافت خوب پیش نمی رفت، شک نکنید که به هاروارد باز می گشتم.»

مایکروسافت

بیل گیتس در سال ۱۹۷۵ به همراه دوست دوران کودکی خود پل آلن شرکت کوچکی به نام Microsoft با شعار «در هر خانه یک کامپیوتر» تاسیس کرد که انواع زبان های برنامه سازی را برای کامیپوترهای مختلف تولید می کرد. در آن زمان مایکروسافت فقط ۴۰ کارمند داشت.

در طول سال های ابتدایی مایکروسافت تمام ۴۰ کارمند مایکروسافت مسئولیتی سنگین و شبانه روزی را در رابطه با کسب و کار این شرکت برعهده داشتند، اما کل فروش آن فقط ۲٫۴ میلیون دلار در سال بود. گیتس جزییات کسب و کار را نظارت می کرد، اما همچنان به نوشتن کد ادامه دارد. در پنج سال اول، گیتس شخصا تمام خطوط کد شرکت را ساپورت می کرد و اغلب بخش هایی از آن را برای کارایی بهتر بازنویسی می کرد.
در سال ۱۹۸۰ شرکت IBM برای اینکه از بازار کامپیوترهای شخصی عقب نماند تصمیم گرفت کامپیوتر خود را که PC نام گرفت و کامپیوترهای امروزی نیز مبتنی بر آن هستند بسازد و وارد بازار کند. IBM تصمیم گرفت تا کار نرم افزار آن را به عهده شرکت دیگری بگذارد. این بود که شاهین خوشبختی بر دوش مایکروسافت نشست و IBM قراردادی با شرکت کوچک مایکروسافت بست تا نرم افزارهای سازگار با کامپیوترهای شخصی IBM تولید کند.

بیل گیتس

 

کامپیوترهای جدید IBM از پردازنده های ۱۶ بیتی ۸۰۸۸ شرکت اینتل استفاده می کرد. بنابراین مایکروسافت برای فروش زبان های برنامه سازی خود به یک سیستم عامل ۱۶ بیتی نیاز داشت. در آن زمان شخصی به نام تیم پاتریسون در کارگاه خانه خود یک کامپیوتر ۱۶ بیتی کوچک ساخته بود و برای آن یک سیستم عامل ساده ۱۶ بیتی نوشت که نام DOS 86 را برای آن انتخاب کرده بود. بیل گیتس کلیه حقوق سیستم عامل DOS 86 با قیمت ۷۵ هزار دلار به دست آورد. بیل گیتس و پل آلن سیستم ِDOS 86 را متناسب با کامپیوترهای شخصی IBM تغییر دادند و امکانات بیشتری را به آن افزودند و از آن یک سیستم عامل قوی ۱۶ بیتی ساختند.

مایکروسافت این سیستم عامل را MS-DOS نامید. MS-DOS روی کامپیوترهای شخصی IBM جای گرفت و IBM درصدی از فروش کامپیوترهای PC خود را برای استفاده از MS-DOS به مایکروسافت می پرداخت و رفته رفته امپراتوری بیل گیتس روی MS-DOS بنیان نهاده شد.

گیتس پیشنهاد نکرد که کپی رایت روی سیستم عامل را منتقل کند، زیرا او معتقد بود که سایر فروشندگان سخت افزاری سیستم IBM را به هم می ریزند. آنها این کار را انجام دادند و فروش MS-DOS مایکروسافت را به یکی از مهم ترین بازیگران این صنعت تبدیل کرد. با وجود نام IBM در سیستم عامل، مطبوعات به سرعت مایکروسافت را به عنوان عامل بسیار تاثیرگذار در نسل جدید کامپیوتر شناخت.

بیل گیتس

مجله PC پرسید که آیا گیتس «مرد پشت صحنه بود؟» و یک کارشناس سایت infoworld او را «همان گیتس» خطاب کرد. گیتس ناظر بازسازی شرکت مایکروسافت در ۲۵ ژوئن ۱۹۸۱ بود که این شرکت را در واشنگتن مجددا ادغام کرد و گیتس رییس مایکروسافت و هیئت مدیره آن شد.

بعدها مایکروسافت با تولید سیستم عامل گرافیکی windows و محصولات موفق دیگر گام های بزرگتری به سوی موفقیت برداشت.
طبق آخرین آمار بیش از ۹۵ درصد از دارندگان کامپیوترهای شخصی در سراسر جهان از محصولات مختلف مایکروسافت استفاده می کنند.

Windows

مایکروسافت اولین نسخه خانگی ویندوز را در تاریخ ۲۰ نوامبر ۱۹۸۵ راه اندازی کرد. در ماه اوت سال بعد، این شرکت با IBM به منظور توسعه یک سیستم عامل جداگانه به نام ۲/OS به توافق رسید. اگرچه دو شرکت با موفقیت اولین نسخه سیستم جدید را توسعه دادند، مشارکت به علت اختلافات داخلی ادامه نیافت.

از زمان تاسیس مایکروسافت در سال های ۱۹۷۵ تا ۲۰۰۶، مسئولیت اصلی گیتس در استراتژی محصول شرکت بود. او شهرتی برای دور بودن از دیگران به دست آورد. در اوایل سال ۱۹۸۱ یک مدیر اجرایی به طور علنی شکایت کرد که «گیتس راه های ارتباطی خودش را بسته و پاسخ تلفن را نمی دهد.»
یکی دیگر از مدیران اجرایی به یاد می آورد که یک بازی را به گیتس نشان داده و ۳۵ بار در ۳۷ بازی او را شکست داده است. هنگامی که آنها یک ماه بعد با یکدیگر ملاقات کردند، گیتس «هر بازی را برد یا با اختلاف بسیار کم بازنده شد. معلوم بود که او بازی را تا زمانی که بتواند حلش کند ادامه داده؛ معنای واقعی رقیب این است.»

بیل گیتس
بیل گیتس

 

زمانی که گیتس مدیر اجرایی بود به طور مرتب با مدیران ارشد مایکروسافت و مدیران برنامه ملاقات می کرد. در گزارش های دست اول از این جلسات، او مدیران زیردستش را تشویق می کند که به طور شفاهی مبارزه کنند. او همچنین مدیران را برای چالش های دک شده در استراتژی های کسب و کار خود و یا پیشنهاداتی که منافع بلندمدت شرکت را در معرض خطر قرار داده بود، فریب می داد.

او گفت و گوهایی که میان او و مدیرانش در جریان بود را با جملاتی همچون «این عجیب ترین چیزی است که تا به حال شنیده ام» و «چرا شما کوتاه نمی آیید و نمی پذیرید که نظرتان اشتباه است؟» قطع می کرد. هدف او از این کار این بود که ارائه دهنده مجبور شود از جزییات پیشنهادش به طور جدی دفاع کند، تا جایی که بالاخره گیتس کاملا متقاعد می شود.

در طول تاریخ اولیه مایکروسافت، گیتس یک توسعه دهنده نرم افزاری فعال بود، به خصوص در محصولات زبان برنامه نویسی شرکت؛ اما نقش اصلی او در بیشتر تاریخ شرکت، عمدتا به عنوان مدیر اجرایی بود. گیتس از زمان کار روی TRS-80 Model 100 تاکنون به طور رسمی در تیم توسعه ای قرار نگرفته، اما همیشه به جزییات فنی علاقه مند بوده است.

جری پونلل در سال ۱۹۸۵ نوشت که وقتی گبتس مایکروسافت اکسل را معرفی کرد، دنیا را تحت تاثیر قرار داد: «بیل گیتس این برنامه را دوست دارد، نه به این دلیل که این برنامه برایش پول زیادی به همراه می آورد (اگرچه مطمئن هستم که این کار را انجام خواهدداد) بلکه به این دلیل که اکسل یک جور هک شسته و رفته است.»

در ۱۵ ژوئن ۲۰۰۶، گیتس اعلام کرد که طی دو سال آینده، از نقش تمام وقت خود در مایکروسافت کاسته و بقیه وقتش را به فعالیت های بشردوستانه اختصاص می دهد. او مسئولیت های خود را بین دو جانشین تقسیم کرد، هنگامی که Ray Ozzie را مدیر داخلی و Craig Mundie را مسئول استراتژی محصول بلندمدت کرد.

پس از مایکروسافت

گیتس با وزیر دفاع ایالات متحده جیمز ماتیس، فوریه ۲۰۱۷ ملاقات می کند. گیتس پس از ترک حضور تمام وقت در مایکروسافت، فعالیت های بشردوستانه خود را ادامه داده و در پروژه های دیگر کار می کند. با توجه به شاخص میلیاردر بلومبرگ، گیتس در سال ۲۰۱۳ بزرگترین میلیاردر جهان بود که درواقع ارزش خالص دارایی خود را از ۱۵٫۸ میلیارد دلار به ۷۸٫۵ میلیارد دلار افزایش داد.

در ژانویه سال ۲۰۱۴، بیشتر دارایی های گیتس در Cascade Investment سرمایه گذاری می شود، که از طریق آن مالکیت شرکت های متعدد از جمله هتل ها و استراحتگاه های Four Seasons و Corbis Corp را شامل می شود. در ۴ فوریه ۲۰۱۴، گیتس به عنوان رییس مایکروسافت از مقام مشاور فناوری مدیرعامل جدید Satya Nadelia استعفا کرد.

گیتس دیدگاه خود در مورد موضوعات مختلف را در مصاحبه معروفی در شماره ۲۷ مارس ۲۰۱۴ شماره مجله Rolling Stone منتشر شد، ارائه کرد. در این مصاحبه، گیتس چشم انداز خود را در مورد تغییرات آب و هوایی، فعالیت های خیرخواهانه، شرکت های مختلف فناوری و افراد شاغل در آنها و ایالت متحده ارائه داد.

بیل گیتس

 

گیتس در پاسخ به سوالی در مورد بزرگترین ترسش در چشم انداز ۵۰ ساله، گفت: «… برخی از چیزهای واقعا بد وجود دارند که در ۵۰ یا ۱۰۰ سال آینده رخ می دهد، اما امیدوارم هیچ یک از آنها در هیچ کجای دنیا اتفاق نیفتد و زندگی طبیعی مردم را به خطر نیندازد. از بیماری های همه گیر، تا جنگ هسته ای یا بیوتروریسم.»

گیتس همچنین خلاقیت را «راننده واقعی پیشرفت» نامید و تصریح کرد که «راهی که آمریکا امروز درصدد پیمودن آن است بهتر از آن است که تاکنون بوده است.»

گیتس درباره تاثیرات هوش مصنوعی در زندگی انسان هم ابراز رضایت کرد و گفت: «در ابتدای امر ماشین ها برای ما کارهای زیادی انجام نمی دادند و نمی توانستند فوق العاده هوشمند باشند. این تغییراتی که به وسیله هوش مصنوعی در حال انجام است، در صورتی که ما آن را به خوبی مدیریت کنیم باید مثبت باشد. من با ایلان ماسک و برخی دیگر از خبرگان این حرفه موافق هستم و نمی فهمم که چرا برخی افراد برای پیشرفت تکنولوژی نگرانند.»

زندگی شخصی

بیل و ملیندا گیتس در ژوئن۲۰۰۹

گیتس در تاریخ ۱ ژانویه ۱۹۹۴ از ملیندا فرنج در زمین گلف در جزیره لانای در هاوایی خواستگاری کرد. او ۳۸ سال داشت و همسرش ۲۹ سال. آن ها صاحب سه فرزند به نام های جنیفر کاترین (۱۹۹۶)، روری جان (۱۹۹۹) و فوبه آدل (۲۰۰۲) شدند. این خانواده در یک عمارت مدرن زندگی می کند که یک خانه محافظت شده در سرتاسر تپه ای است که در دریاچه ای نزدیک سیاتل در ایالت واشنگتن ایالات متحده واقع شده است.

او مجموعه ای از آثار معروف لئوناردو داوینچی را در سال ۱۹۹۴ به مبلغ ۳۰٫۸ میلیون دلار خریداری کرد. گیتس همچنین به عنوان یک کتابخوان مشتاق شناخته شده است و سقف کتابخانه بزرگ خود را طبق توصیفات رمان The Great Gatsby حکاکی کرده است. بازی های مورد علاقه او بریج، تنیس و گلف هستند. ارزش کلی خانه او ۱۲۵ میلیون دلار تخمین زده می شود.

گیتس در یک مصاحبه با بی بی سی، ادعا کرد: «من نسبت به هر شخص دیگری که تصور کنید مالیات بیشتری پرداخت کرده ام و با خوشحالی اعلام می کنم من بیش از ۶ میلیارد دلار مالیات پرداخت کرده ام.» او طرفدار پرداخت مالیات بالاتر، به ویژه برای ثروتمندان و صاحبان سرمایه است.

بنیاد بیل و ملیندا گیتس

گیتس کارهای اندرو کارنگی و جان دی. راکفلر را مورد مطالعه قرار داد و مقداری از سهام خود در مایکروسافت را در سال ۱۹۹۴ برای ایجاد بنیاد ویلیام هیت گیتس» اهدا کرد. در سال ۲۰۰۰، گیتس و همسرش سه بنیاد خانوادگی تاسیس کردند و گیتس سهامی با ارزش ۵ میلیارد دلار برای ایجاد بنیاد بیل و ملیندا گیتس در نظر گرفت، موسسه خیریه ای که توسط صندوق سازمان غیردولتی در سال ۲۰۱۳ به عنوان ثروتمندترین بنیاد خیریه جهان شناخته شد که با دارایی های گزارش شده بیش از ۳۴٫۶ میلیارد دلار ارزش دارد.

این بنیاد برخلاف دیگر سازمان های خیریه بزرگ مانند Welcome Trust، اجازه می دهد تا حامیان به اطلاعاتی که نشان می دهد پول آن ها چگونه و در چه راهی صرف شده دسترسی داشته باشند.

گیتس بزرگواری انسان دوستانه دیوید راکفلر را یک تاثیر بزرگ به حساب آورد. گیتس و پدرش چندین بار با راکفلر ملاقات کرده و کار خیرخواهانه او تا حدودی روی تمرکز بشردوستانه خانواده راکفلر شکل گرفته است و به این ترتیب آنها علاقه مند به مقابله با مشکلات جهانی هستند که توسط دولت ها و سازمان های دیگر نادیده گرفته می شود.

بیل گیتس
بیل گیتس

از سال ۲۰۰۷، بیل و ملیندا گیتس دومین شهروندان برجسته در آمریکا بودند که بیش از ۲۸ میلیارد دلار به موسسه خیریه داده اند؛ این زوج در نهایت ۹۵ درصد از ثروت خود را به خیریه اهدا می کنند.

این بنیاد به چهار بخش تقسیم شده است: بخش توسعه جهانی، بخش سلامت جهانی، بخش ایالات متحده و بخش سیاست و اعمال نفوذ جهانی. این بنیاد از استفاده از ارگانیسم های اصلاح شده ژنتیکی در توسعه کشاورزی حمایت می کند. به طور خاص، این بنیاد از موسسه بین المللی برنج که در حال توسعه برنج طلایی است حمایت می کند. برنج طلایی یک نوع برنجی اصلاح شده ژنتیکی مورد استفاده برای مقابله با کمبود ویتامین A است.

کمک های شخصی

ملیندا گیتس پیشنهاد کرد که مردم با تلاش های بشردوستانه خانواده سالوون که مجبور شدند خانه شان را نیم بها بفروشند، حمایت کنند.

گیتس و همسرش جوآن سالوون را به سیاتل دعوت کردند تا درباره آنچه که این خانواده انجام داده بود صحبت کند و در ۹ دسامبر ۲۰۱۰، گیتس، سرمایه گذار وارن بافت، و موسس و مدیرعامل فیس بوک، مارک زاکربرگ، تعهدی را به نام «Gates- Buffet Grant» امضا کردند تا حداقل نیمی از ثروت خود را در طول زمان به خیریه اهدا کنند.

بیل گیتس همچنین کمک های شخصی به موسسات آموزشی ارائه می دهد. در سال ۱۹۹۹، گیتس ۲۰ میلیون دلار به موسسه تکنولوژی ماساچوست (MIT) برای ساخت یک آزمایشگاه کامپیوتری به نام «ساختمان ویلیام هیت گیتس» که توسط معمار فرانک جیری طراحی شده بود، کمک مالی کرد. در حالی که مایکروسافت قبلا به این موسسه وام داده بود، این اولین کمک شخصی از جانب گیتس بود.

آزمایشگاه Maxwell Dworkin از دانشکده مهندسی و کاربردی دانشگاه هاروارد به طور مشترک به نام بیل گیتس و استیون آل بالمر، که هر دو دانش آموز بودند، نامگذاری شد (بالمر عضو کالج و فارغ التحصیل سال ۱۹۷۷ بود، درست زمانی که گیتس مطالعات خود را برای مایکروسافت ترک کرد) و هر دو برای ساختن آزمایشگاه کمک مالی کردند.

گیتس همچنین ۶ میلیون دلار برای ساخت ساختمان علوم کامپیوتری گیتس، که در ژانویه سال ۱۹۹۶ در پردیس دانشگاه استنفورد تکمیل شده بود، اهدا کرد. این ساختمان شامل بخش علوم کامپیوتر (CSD) و آزمایشگاه سیستم های کامپیوتری (CSL) دانشکده مهندسی استنفورد است. او حتی در چالش آب یخ (که برای آگاهی بخشی به دنیا درباره بیماری ALS بود) نیز شرکت کرد و پس از ریختن آب سر روی خود مارک زاکربرگ را به انجام بازی دعوت کرد.

رویدادهای ورزشی خیریه

در روز ۲۹ آوریل ۲۰۱۷، بیل گیتس با راجر فدرر اسطوره تنیس سوییس، در مسابقه تنیس غیررقابتی در Key Arena در سیاتل بازی کرد. این رویداد در حمایت از تلاش های خیریه بنیاد راجر فدرر در آفریقا بود. فدرر و گیتس در برابر جان ایزنر و مایکل مک ردی، گیتاریست سرمربی پرل جیم بازی کردند. گیتس و فدرر بازی را ۶-۴ بردند.

افتخارات بیل گیتس

در سال ۱۹۸۷، نام گیتس به عنوان یک میلیاردر در میان لیست ۴۰۰ نفره ثروتمندترین مردم آمریکا در مجله فوربس فهرست شد. او ۱٫۲۵ میلیارد دلار دارایی داشت و جوان ترین میلیاردر خودساخته بود. از سال ۱۹۸۷، گیتس در فهرست میلیاردرهای جهانی فوربس قرار گرفته و از سال ۱۹۹۵ تا ۱۹۹۶، ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۷ و از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۷ در صدر فهرست میلیاردرهای دنیا بوده است.

 

همچنین بخوانید :۲۰ مدل گرامافون جدید+تصاویری از گرامافونهای کلاسیک با طراحی های متفاوت ۲۰۱۷

 

در سال ۱۹۹۴، او به عنوان بیستمین عضو برجسته انجمن کامپیوتر بریتانیا انتخاب شد. گیتس در سال ۱۹۹۹ مدال سردمداری فناوری نیویورک را دریافت کرد. گیتس در سال ۲۰۰۰ دکترای افتخاری دانشگاه کسب و کار آمستردام هلند را دریافت کرده است؛ موسسه فناوری سلطنتی استکهلم سوئد، در سال ۲۰۰۲، دانشگاه وستا در توکیو ژاپن، در سال ۲۰۰۵، دانشگاه تینگهوا در پکن چین، در آوریل ۲۰۰۷، دانشگاه هاروارد در ژوئن ۲۰۰۷، موسسه کارولینسکا، استکهلم در سال ۲۰۰۷ و دانشگاه کمبریج در ژوئن ۲۰۰۹ از موسسات معتبری هستند که مدال افتخار را بر گردن بیل گیتس آویخته اند.

بیل گیتس در سال ۲۰۰۵، نشان افتخاری فرمانده ارتش بریتانیا را توسط ملکه الیزابت دوم دریافت کرد. گیتس در سال ۲۰۱۰ جایزه Bower را از موسسه فرانکلین برای کارآفرینی و موفقیت هایش در مایکروسافت و کارهای بشردوستانه اش دریافت کرد. همچنین در سال ۲۰۱۰، او جایزه بوفالو نقره ای را توسط «پسران پیشاهنگ آمریکایی»، که بالاترین جایزه برای بزرگسالان است، برای خدمت به جوانان دریافت کرد.

در سال ۲۰۱۶، باراک اوباما مدال افتخار ریاست جمهوری را به گردن بیل گیتس و همسرش ملیندا به پاس تلاش های بشردوستانه شان آویخت. در سال ۲۰۱۷ فرانسوا اولاند رییس جمهور فرانسه نیز نشان لژیون دونور که بالاترین نشان ملی این کشور است را به این دو خیِّر نیکوکار اهدا کرد.

عشق بهتر است یا ثروت

بیل گیتس به خاطر بخشیدن قسمت زیادی از دارایی اش به خیریه از لیست ثروتمندترین افراد جهان خارج شد.
بیل گیتس مقام خود به عنوان ثروتمندترین فرد جهان را از دست داد. جف بزوس، بنیانگذار Amazon.com یک بار دیگر به رتبه اول نزدیک شد، اما اگر گیتس اینقدر بشردوست نبود حتی نزدیک هم نبود.

بیل گیتس در فهرست میلیاردرهای بلومبرگ ارزش خالص ۸۶٫۶ میلیارد دلار دارد. برطبق تجزیه و تحلیل اطلاعاتی که از سال ۱۹۹۶ به طور عمومی منتشر شده است، اگر تقریبا ۷۰۰ میلیون سهام مایکروسافت و ۲٫۹ میلیارد دلار پول و سایر دارایی های او به خیریه داده نشود، دارایی او بیش از ۱۵۰ میلیارد دلار ارزش خواهدداشت.

وارن بافت که با ۸۰٫۶ میلیارد دلار در رتبه سوم بلومبرگ قرار دارد، بیش از یک دهه است که کمک های مالی به موسسه خیریه Berkshire Hathaway Inc انجام می دهد. درست در پشت سر گیتس با ۱۳۵ میلیارد دلار. با توجه به شاخص بلومبرگ، یک رتبه بندی روزانه از ۵۰۰ ثروتمند جهان که چند روز پیش از تابستان امسال به گیتس منتقل شد، ارزش خالص دارایی جف بزوس ۸۵٫۳ میلیارد دلار است.

تعهد

هر دوی اینها، بیل گیتس ۶۱ ساله و بافت ۸۷ ساله بسیاری از همکاری های خود را از طریق بنیاد Bill & Melinda Gates انجام داده اند، که هدف آن بهبود مسائل جهانی مانند مراقبت های بهداشتی و فقر است. براساس وبسایت این خیریه، این بنیاد ۴۱ میلیارد دلار کمک های مستقیم به تعداد زیادی از خیریه ها انجام داده است.

همچنین بخوانید :اعتیاد به تلفن همراه و مقابله با آن

گیتس و بافت همچنین بنیاد «تعهد» را در سال ۲۰۱۰ تاسیس کردند و همراه با ۱۶۸ نفر دیگر هم پیمان شده اند که بیشترین ثروت خود را به خیریه اختصاص دهند. با این حال، بشردوستی یک میلیاردر یک قطعه کوچک از مجموع بخشش را تشیکل می دهد. بنیاد بیل و ملیندا گیتس سال گذشته مبلغی معادل ۴٫۳ میلیارد دلار، یعنی کمی بیش از ۱ درصد از ۳۹۰ میلیارد دلار خود را به موسسات خیریه اهدا کردند. آمریکایی ها بیش از ۷۲ درصد بودجه خیریه را تامین کردند.

جف بزوس ۵۳ ساله، شروع به تمرکز بر فعالیت های بشردوستانه کرده است و در سایت خود قسمتی را برای دریافت ایده هایی درباره چگونگی کمک به مردم در نظر گرفته است.
براساس تحلیل مجله بلومبرگ از سال ۲۰۰۲، بزوس ارزش سهام آمازون را حداقل ۴۰۰ میلیون دلار در قیمت های فعلی تعیین کرده است. بلومبرگ در ماه آوریل نوشت که وی سالانه یک میلیارد دلار از سهام آمازون را به فروش می گذارد تا بتواند فعالیت فضایی خود یعنی Blue Origin LLC را تامین کند.

مطلب پیشنهادی

چند کتاب برای اهل مطالعه

Rate this post کسانی که اهل مطالعه کتابهای داستانی می باشند از خواندن کنتابهای زیر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *