درمنزل می توانیم کوسن های زیبا بدوزیم

اینکه بانوان ایرانی بانوانی هنرمندند و همواره به دنبال آموزش وسایل تزیینی و مورد نیاز خود می باشندقابل انکار نیست .

۱٫ دوخت آسان و بی دردسراول باید دوخت یک کوسن ساده را یاد بگیرید و سپس سراغ تزئینات و طراحی آن بروید. برای این منظور، دو مربع از پارچه آستری را به اندازه دلخواه برش دهید. البته دو سانتی متر از هر طرف باید بیشتر برش دهید که زیر دوخت می رود. مربع ها را پشت و رو کنید و با چرخ خیاطی تمیز اطراف آن را چرخ کنید و فقط یک طرف را به اندازه ۶ سانتی متر باز بگذارید. از همان قسمت که دوخته نشده است، پارچه را برگردانید. اگر دوست داشتید، لبه های آن را اتو بکشید تا مرتب بشود. از قسمتی که باز است، داخل آن را با پنبه یا هر ماده ای که برای پر کردن بالشت استفاده می کنید، پر کنید. در انتها، قسمت باز را با دست کوک مخفی بزنید یا با لایه چسب  یا چسب پارچه به هم وصل کنید و ببندید. در این مرحله، پارچه دلخواه خود را نیز به اندازه کوسن به دست آمده برش دهید و همچون نمونه آستری، بدوزید (۱٫۵ سانتی متر از هر طرف برای دوخت در نظر بگیرید) و پارچه پر شده را داخل آن قرار دهید.


۲٫ شخصیت دادن به کوسن

به روش بالا کوسن ساده تهیه کنید یا یک نمونه ساده از بیرون بخرید و آن را با یراق، گیپور یا روبان تزئین کنید. یا می توانید حاشیه های قلاب بافی که هنر دست خودتان است را به جلوی این کوسن بدوزید. حتی اگر دوست داشته باشید، می توانید با کمک قلم پارچه روی آن با دست، حروف اول نام خود، همسر یا فرزندتان را بنویسید تا کوسن شخصیت فردی پیدا کند.

درمنزل می توانیم کوسن های زیبا بدوزیم

۳٫ نوآوری

مجموعه ای از دکمه های ساده در اندازه ها و طرح های مختلف تهیه کنید و آنها را با اسپری طلایی رنگ کنید. یک طرح قلب روی کوسن بکشید (با مداد و خیلی کمرنگ) و با سلیقه و دقت دکمه ها را داخل این قلب بدوزید تا شکل زیبایی از قلب طلایی روی کوسن ایجاد شود. به جای قلب هر طرح دیگری دوست داشته باشید می توانید ایجاد کنید. رنگ و طرح به سلیقه و علاقه شما بستگی دارد.

درمنزل می توانیم کوسن های زیبا بدوزیم

۴٫ جمله نویسی روی کوسن

ابتدا پارچه کوسن را به اندازه و طرح و رنگ دلخواه تهیه کنید و برش دهید. سپس مهره های شیشه ای در اندازه و رنگ های دلخواه تهیه کنید. جمله یا کلمه دلخواه را با ماژیک روی کاغذ روغنی بنویسید و روی پارچه کوسن کپی کنید. پشت پارچه در قسمتی که نوشته وجود دارد یک لایه چسب با اتو بچسبانید. با کمک نخ گلدوزی شیشه ای و بی رنگ، مهره ها را روی نوشته خود بدوزید. پس از پایان کار، پارچه را به ترتیبی که در گزینه یک گفتیم به هم بدوزید تا کوسن درست شود.

درمنزل می توانیم کوسن های زیبا بدوزیم

۵٫ از کاغذ به پارچه

ابتدا روی کاغذ یک طرح ابروباد با رنگ و شکل دلخواه تهیه کنید. پس از خشک شدن، آن را اسکن و به کامپیوتر منتقل کنید. سپس طرح خود را به سرویس دهنده های چاپ طرح روی پارچه بفرستید تا طرح شما را روی پارچه چاپ کنند. وقتی پارچه را دریافت کردید، آن را برش دهید و کوسن را بدوزید.

درمنزل می توانیم کوسن های زیبا بدوزیم

۶٫ طرح چندتکه و رنگی

برای اینکه طرح و رنگ کوسن دقیقا مشابه مبلمان یا تخت شما باشد، پارچه های مشابه و همرنگ خریداری کنید. طرح های هندسی مختلفی برای هر تکه در نظر بگیرید و آنها را برش دهید. پارچه ها را به هم بدوزید تا مربع کوسن به دست بیاید. برای لایه پشت کوسن پارچه ای انتخاب کنید که رنگ ثابتی دارد. دو لایه را به هم بدوزید و یک طرف را حدو ۵ سانتی متر باز بگذارید و با مواد بالشت پر کنید. در آخر، قسمت باز مانده را نیز کوک بزنید.

درمنزل می توانیم کوسن های زیبا بدوزیم

۷٫ گلدوزی و هنرنمایی

یک پارچه ضخیم و ساده انتخاب و با کمی گلدوزی روی آن، چهره اش را از این رو به آن رو کنید. طرحی که برای گلدوزی انتخاب می کنید کاملا به سلیقه شخصی شما بستگی دارد. از انواع گل و پروانه گرفته تا شکوفه و برگ  و … . این کار را باید با نخ های مخصوص گلدوزی انجام دهید. ترجیحا رنگ هایی انتخاب کنید که با دکور خانه و رنگ پارچه همخوانی داشته باشند.

درمنزل می توانیم کوسن های زیبا بدوزیم

۸٫ نقشه نگاری کنید

اگر عشق مسافرت هستید می توانید این را در دکور خانه خود هم به نمایش بگذارید. عکسی از اطلس قدیمی پیدا کنید. آن را اسکن کنید و با کمک نرم افزار ویرایش عکس، طرح آن را برعکس کنید (آینه کنید) و آن را روی کاغذبرگردان چاپ و سپس با اتوی داغ، عکس را روی پارچه کوسن منتقل کنید. چسب پشت کاغدبرگردان را بردارید تا تصویر چاپ شده روی پارچه نمایان شود.

درمنزل می توانیم کوسن های زیبا بدوزیم

۹٫ کوسن جیب‌دار

این ایده بسیار خلاقانه است. بالشتی که جیب دارد را می توانید برای اتاق بچه، اتاق بازی یا اتاق نشیمن برای قرار دادن روزنامه، کتاب های کوچک یا وسایل ریز استفاده کنید.

درمنزل می توانیم کوسن های زیبا بدوزیم

۱۰٫ طرح ترکیبی

برای اینکه به کاناپه بی رنگ و روح خانه شکل و شمایل زیبا بدهید، آن را با کوسن پر کنید؛ کوسن هایی با طرح و شکل و اندازه های مختلف. پارچه هایی با طرح های مختلف و البته رنگ های متناسب با هم خریداری کنید و هر کدام از کوسن ها را به رنگ و شکلی متفاوت درست کنید. یکی از آنها را می توانید با طرح چاپی از بقیه مجزا کنید. باید توجه داشته باشی شاید این ایده ترکیبی و ظاهرا بی نظم باشد، اما در واقع بسیار هم منظم و قرینه است.

درمنزل می توانیم کوسن های زیبا بدوزیم

۱۱٫ حروف اول اسم

این کوسن بیشتر برای اتاق کودک بسیار مناسب است. با پارچه نمدی یا پشمی، حرف اول نام او را به شکل حروف انگلیسی برش دهید و روی کوسن بدوزید. کودک با این بالشت یا کوسن احساس خوبی پیدا می کند زیرا می داند اختصاصی برای او ساخته شده است.

درمنزل می توانیم کوسن های زیبا بدوزیم

۱۲٫ شخصی سازی

می توانید کوسن ها را با حروف انگلیسی یا فارسی تزئین کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است، طرح حرف موردنظر را روی پارچه نمدی بکشید و برش دهید. یک دایره هم از رنگ دیگر برش دهید. دایره را روی کوسن و حرف را روی دایره بچسبانید. به همین سادگی.

درمنزل می توانیم کوسن های زیبا بدوزیم

۱۳٫ نقطه های برجسنه

با پارچه های نمدی دایره های بزرگ و کوچک در رنگ های مختلف برش دهید. دو دایره از دو رنگ مختلف را روی هم بگذارید و وسط آنها را با چرخ خیاطی به کوسن بدوزید. با این دایره ها می توانید طرحی گرافیکی، شطرنجی یا فضایی ایجاد کنید.

درمنزل می توانیم کوسن های زیبا بدوزیم

۱۴٫ مجموعه ای از رنگ ها

برای رویه کوسن لازم نیست پارچه نو بخرید. با تی شرت، روسری و لباس های قدیمی که دیگر استفاده نمی کنید نیز می توانید رویه کوسن بدوزید. این لباس ها هر کدام طرح و شکل متنوعی دارند و ترکیب جالبی در کنار هم ایجاد می کنند.

 درمنزل می توانیم کوسن های زیبا بدوزیم

۱۵٫ درخشیدن یا باریدن

برای فضای بیرون، تراس یا حیاط هم می توانید کوسن داشته باشید. فقط باید پارچه ضدآب تن آن کنید. بهترین گزینه برای این منظور، پالتوی بارانی قدیمی شما است که دیگر از آن استفاده نمی کنید. آن را به اندازه دلخواه برش دهید و کوسن بدوزید.

 درمنزل می توانیم کوسن های زیبا بدوزیم

۱۶٫ کوسنی که برای آب و هوای تابستان انتخاب می کنید را می توانید از پارچه های کاملا معمولی و بادوام تهیه کنید که رنگ و طرح شلوغی هم داشته باشند.

درمنزل می توانیم کوسن های زیبا بدوزیم

۱۷٫ کوسن با حاشیه های تزئینی

به کوسن های ساده ای که درست کرده یا خریده اید، می توانید نمای سه بعدی ببخشید. کافی است به اطراف کوسن پارچه چین خورده یا پلیسه‌دار بدوزید. یا لایه ای چین‌دار وسط آن بدوزید.

درمنزل می توانیم کوسن های زیبا بدوزیم

۱۸٫ از روسری تا کوسن

روسری های براق و زیبای خود را که دیگر استفاده نمی کنید را به رویه کوسن تبدیل کنید. یک مربع از پارچه ای دیگر را به اندازه مربع روسری و ۲٫۵ سانتی متر از هر طرف بیشتر، برش دهید. پارچه لایه پشت را از عرض دو نصف کنید. لبه های هر طرف را بخیه بزنید. روسری را پشت و رو روی آن قرار دهید. تکه ها را از اطراف به هم بدوزید. در این مرحله، کیسه ای که پشت آن باز است به دست می آید. کیسه را پشت و رو کنید. رویه کوسن آماده است. با این کار می توانید هر زمان خواستید راحت کوسن ساده را در این رویه داخل یا خارج کنید. برای اینکه شمایل زیبایی هم داشته باشد و خیلی ساده نباشد، به اندازه ۶٫۵ سانتی متر از اطراف مربع را با چرخ خیاطی بدوزید تا کوسن لبه دار شود.

درمنزل می توانیم کوسن های زیبا بدوزیم
برگرفته از برترینها / ی

مطلب پیشنهادی

غذاهای سالم ایرانی

سعی کنیم غذاهای ایرانی که با حداکثرروغن و … درست می کنیم را سالم تر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *