انواع سوپ

یکی از خواسته ها و دغدغه های بسیاری از افراد آشنایی با طرز تهیه انواع سوپ های متفاوت و خوشمزه است بخصوص طرز تهیه انواع سوپ های مخصوص پاییز و زمستان می تواند به شما کمک کند تا در فصل های سرد سال که نیاز به انواع سوپ بیشتر می شود شما بتوانید سوپ های بسیار خوشمزه ای را درست کنید.

سوپ، به خوراک مایع و گرمی گفته‌ می‌شود، که از مواد غذایی مختلف مانند آب، سبزیجات، گوشت سفید، گوشت قرمز، روغن، ادویه، نمک و دیگر افزودنی‌ها تهیه می‌شود.

معمولا انواع سوپ‌ها به عنوان پیش‌غذا، برای بازشدن اشتهای افراد سرو می‌شوند و به طور کلی به دو نوع کلی؛ سوپ‌های رقیق و سوپ‌های غلیظ تقسیم می‌شوند.
سوپ‌ها تنوع بسیار زیادی دارند و برخی از انواع سوپ‌‌های غلیظ را نه تنها به عنوان پیش‌غذا، که به عنوان یک وعده غذای کامل به خصوص در شب‌های زمستان میل می‌کنند. با ما در این مقاله آشپزی همراه باشید تا شما را با انواع سوپ ها آشنا کنیم .
 
 
 
انواع سوپ

سوپ جو

این سوپ پر فایده و خوش طعم را می توانید در ایام سرد سال برای خانواده به عنوان یک غذای کامل تهیه کنید. به شما اطمینان می دهیم با چند بار پختن سوپ جو در منزل می توانید با سوپ های خوش رنگ و لعاب موجود در رستوران ها رقابت کنید.پخت سوپ جو بسیار آسان است و حتی کسانی هم که سر رشته ای در آشپزی ندارند به راحتی می توانند این سوپ خوشمزه را به بهترین نحو ممکن درست کنند. جو خواص بسیار زیادی دارد که با پخت این سوپ می توانید از این خواص بهره مند شوید. فقط کافی است مواد آن را که شامل جو و جعفری و مرغ میشود را تهیه کنید .

سوپ جو رستورانی و مجلسی

طرز تهیه سوپ جو پرک با رب یکی از محبوب‌ترین دستورها در پخت سوپ‌های رستورانی و مجلسی است که اکثراً آن را در خانه به عنوان پیش‌غذا برای پذیرایی از مهمانانمان آماده می‌کنیم. هرچند که این سوپ معمولاً به عنوان پیش‌غذا در نظر گرفته می‌شود اما با توجه به مواد اولیه‌ای که در پخت آن به کار می‌رود می‌توان آن را به عنوان یک وعده غذای کامل اما رژیمی در نظر گرفت. کالری سوپ جو به ازای هر ۱۰۰ گرم تنها ۴۵ کالری است. دستورهای متنوعی در طرز تهیه سوپ جو رستورانی و مجلسی وجود دارد اما در این میان سوپ جو قرمز از باقی دستورها طرفداران بیشتری دارد.

سوپ جو پرک با شیر

هرچند که سوپ جو پرک با شیر معمولاً به عنوان پیش‌غذا در نظر گرفته می‌شود اما با توجه به مواد اولیه‌ای که در پخت آن به کار می‌رود می‌توان آن را به عنوان یک وعده غذای کامل اما رژیمی در نظر گرفت. کالری سوپ شیر به ازای هر ۱۰۰ گرم تنها ۱۰۵ کالری است.

دستورهای متنوعی در طرز تهیه سوپ شیر وجود دارد اما در این میان سوپ شیر با جو از باقی دستورها طرفداران بیشتری دارد. این سوپ پرخاصیت اگر که با قارچ و خامه هم آماده شود باز بسیار خوشمزه و مقوی است و در فصول سرد سال به عنوان یک وعده غذای کامل حسابی می‌چسبد .

سوپ جو سفید

سوپ جو سفید یکی از محبوبترین پیش غذاهای ایرانی است که معمولا در انواع مهمانی‌ها و جشن‌ها سرو می‌شود. این سوپ به دلیل داشتن شیر سفید رنگ است و در برخی موارد مقداری خامه سفید هم به سوپ اضافه می‌شود که سوپ را غلیظتر، خوشمزه‌تر و البته پر کالری‌تر می‌کند. در تهیه سوپ جو سفید از سینه مرغ پخته شده استفاده می‌شود که همراه با قارچ و سبزیجاتی که داخل سوپ هستند ترکیبی سیرکننده و دوستداشتنی را به وجود می‌آورد به طوری که با گذاشتن هر قاشق از این سوپ در دهانتان مزه‌های متفاوتی را حس می‌کنید.

سوپ کدو حلوایی

به دلیل اینکه در تمام ایام کدو حلوایی در دسترس نیست این سوپ یک نوع سوپ فصلی محسوب می شود. این سوپ مقوی به دلیل استفاده از سبزیجات متنوع یک غذای خوشمزه و کامل است.سوپ کدو حلوایی به دلیل اینکه برای تقویت بدن مفید است می تواند به درمان بیماری هایی مانند سرماخوردگی نیز کمک کند. سوپ کدو حلوایی در پایان پخت شبیه به پوره می شود و به همین دلیل برای مصرف کودکان هم بسیار مناسب است.

سوپ کدو سبز

سوپ کدو سبز یکی از سوپ های بسیار مقوی و خوش رنگ و لعاب است که در فصل های مختلف می توانید این سوپ را تهیه کنید. شما می توانید سوپ کدو را میکس کنید و یا می توانید به صورت نگینی ریز کدوها را خرد کنید. این سوپ بسیار سریع تهیه می شود و برای بچه ها و نوزادان که به تازگی غذا می خورند نیز مناسب است. این سوپ بسیار سبک و خوش هضم می باشد و شما حتی می توانید برای مهمانی خود نیز استفاده کنید.

سوپ رشته یا ورمیشل

سوپ ورمیشل یا سوپ رشته فرنگی یکی از انواع سوپ های بسیار محبوب در سراسر جهان است که با دستورهای متنوعی تهیه می شود. این سوپ خوشمزه هم به صورت مجلسی برای پیش غذا تهیه می شود، هم مانند سوپ هایی مثل سوپ مرغ برای درمان سرماخوردگی و تقویت بدن استفاده می شود. در تهیه این سوپ دست ما کاملا باز است و می توانیم از انواع مواد غذایی استفاده کنیم، مثلا می توان ا از گوشت مرغ استفاده کنیم یا می توانیم آن را با گوشت چرخ کرده جایگزین کنیم، یا اینکه کلا گوشت مرغ را هم حذف کنیم و سوپ را به صورت کاملا گیاهی درست کنیم .

سوپ ورمیشل با مرغ

سوپ ورمشیل یا سوپ رشته فرنگی از سوپ های خوشمزه و مقوی می باشد که بیشتر در فصول سرد تهیه می شود. سوپ ورمیشل با مرغ به سوپ سرماخوردگی هم مشهور است و برای بیماران سرماخوردگی بسیار مفید است مخصوصا اگر به این سوپ شغلم ، قارچ و مرغ هم اضافه شود. خیلی از افراد سوپ ورمیشل را با نام سوپ فرنگی می شناسند و مواد اصلی آن ، رشته فرنگی یا ورمیشل ، سبزیجات و مرغ می باشد.این سوپ انتخاب بسیار مناسبی برای پیش غذا است چون هم سبک بوده و هم معده را برای وعده غذای اصلی آماده می‌کند.

سوپ مرغ

سوپ مرغ یکی از سوپ های خوشمزه و مفیدی است که علاوه بر اینکه برای درمان بیماران استفاده می شود به عنوان پیش غذا هم از آن استفاده می شود. سوپ مرغ یک سوپ کاملا سالم و مقوی است و به همین جهت برای تقویت بیماران مناسب است.سوپ مرغ را با مواد متفاوتی مانند گوشت مرغ ، سیب زمینی ، هویج ، پیاز و سبزیجات معطر میتوانید تهیه کنید .

انواع سوپ

سوپ پای مرغ

سوپ پای مرغ یکی از انواع سوپ های مقوی و سالم بین المللی است که با مواد و دستورهای بسیار متنوعی تهیه می شود. این سوپ خوشمزه و مفید بر خلاف دیگر سوپ ها به عنوان پیش غذا محسوب نمی شود و بیشتر برای تقویت استخوان های بدن استفاده می شود. همانطور که مطمئنا می دانید پای مرغ دارای کلسیم بسیار زیادی می باشد، به همین دلیل برای تقویت و استحکام استخوان ها یک گزینه مناسب است. این سوپ خوشمزه را به سلیقه خود می توانیم با انواع مواد غذایی و طعم دهنده ها درست کنیم. در صورتی که دوست ندارید پای مرغ را سوپ قرار دهید می توانید عصاره انرا بگیرید و به سوپ اضافه کنید.

سوپ مرغ و سبزیجات

سوپ مرغ و سبزیجات غذایی کامل و مقوی است. تاریخچه سوپ ها به ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد بر می گردد و زمانی که ظرف های سفالی را توانستند روی حرارت مستقیم قرار دهند ترکیب گوشت و سبزیجات را با هم پختند و غذایی گرم تهیه کردند که علاوه بر اینکه غذای اصلی و پیش غذا محسوب می شود برای بیماران، دوران نقاهت و کودکان در حال رشد هم بسیار عالی است.سوپ مرغ و سبزیجات با مقداری جو، هویج، کرفس، جعفری، مرغ و آب مرغ تهیه میشود و فوق العاده خوشمزه است.

سوپ ساده

سوپ ساده، یکی از انواع سوپ سنتی و ایرانی است که با جو (پوست کنده یا پرک)، مرغ یا عصاره مرغ، رب گوجه فرنگی، هویج، پیاز، جعفری، نمک و فلفل سیاه درست می‌شود و می‌توان آن را با شیر، خامه و قارچ نیز طبخ کرد. این پیش غذای ساده به سرعت در خانه آماده می‌شود و به خاطر وجود ویتامین‌ها و مواد معدنی، می‌تواند به‌عنوان یک وعده غذای کامل نیز سرو شود.

سوپ پیاز

سوپ پیاز یکی از انواع سوپ های خوشمزه و معروف کشور فرانسه است که یه خاطر طعم خوبش در سراسر جهان فراگیر شده است.یک قابلیت ویژه ای که این سوپ دارد. می توان به دلخواه انواع سبزیجات و سیفی جاتی که دوست دارید را به آن اضافه کنید. و طعم و مزه دلخواه خودتان را برای یک سوپ خوشمزه داشته باشید.این سوپ خوشمزه بسیار راحت آماده می شود اگر کسی بتواند سیب زمینی آب پز کند ۱۰۰ درصد می تواند این سوپ خوش مزه را نیز درست کند.

سوپ سبزیجات

سوپ سبزیجات یکی از انواع سوپ های خوشمزه و پر خاصیت ایرانی است که علاوه بر اینکه برای رژیم های لاغری مناسب است برای سلامت بدن نیز بسیار مفید عمل می کند. سوپ سبزیجات برای رژیم های گیاهخواران نیز بسیار مناسب است. این سوپ شامل انواع سبزیجات مقوی ازجمله هویج و اسفناج و جعفری و … است .

سوپ سبزیجات رژیمی

سوپ سبزیجات رژیمی یا چربی سوز نوعی سوپ برای کسانی است که می خواهند خود را لاغر کنند و در عین حال نیاز است که انرژی لازم را به بدن خود برسانند .این سوپ در واقع ترکیبی از سبزیجات است و مرغ و گوشت در آن دیده نمیشود اما همین سبزیجات به خودی خود بسیار مقوی اند و می توانند جایگزین خوبی در مقابل گوشت باشند. این سوپ بسیار ساده و کم کالری است.یکی از موادی که در این سوپ کاربرد دارد کرفس است .رفس سرشار از ویتامین B6، منیزیم، کلسیم و فسفر است. ویتامین های A و K، پتاسیم، منگنز و فیبر غذایی از دیگر مواد مفید موجود در کرفس هستند. کرفس چربی اشباع شده وکلسترول بسیار پایینی دارد. از جمله فواید کرفس و آب کرفس میتوان به کاهش وزن و لاغری اشاره کرد.

انواع سوپ

سوپ گشنیز

سوپ گشنیز یکی از انواع سوپ های خوشمزه و معروف ایرانی است که علاوه بر اینکه طعم بسیار خوبی دارد برای سلامتی نیز بسیار مفید است. این سوپ خوشمزه در شهرهایی مثل تبریز به عنوان سوپ مجلسی مورد استفاده قرار می گیرد. طعم و مزه این سوپ بسیار خوب است و مزه مشابه به آش دوغ دارد حتما سعی کنید از گشنیز تازه استفاده کنید و از جوپرک تا زودتر این سوپ تهیه شود این سوپ برای ماه مبارک رمضان بسیار مناسب است.

سوپ اسفناج

سوپ اسفناج یکی از انواع سوپ های خوشمزه و خوش طعمی است که امروزه اغلب کدبانوهای ایرانی از آن به عنوان پیش غذا در مجالس و مهمانی های خود استفاده می کنند.در طرز تهیه سوپ اسفناج بهتر است که در انتخاب اسفناج ها به اندازه کافی دقت داشته باشید تا اسفناج هایی تازه با برگ های سبز و سالم را انتخاب نمایید و از خریدن اسفناج های زرد و پلاسیده خودداری کنید تا طعم سوپ شما خاص و خوشمزه شود.

سوپ تره فرنگی

تره فرنگی از سبزیجات بسیار مغذی است و خواص زیادی دارد این سوپ بدون شیر است و از شیر در آن استفاده نشده است . سوپ تره فرنگی انواع مختلف دارد در برخی دستورهای سوپ تره فرنگی شیر وجود دارد و برخی دستورات سوپ تره فرنگی بدون شیر است . معمولا در کنار تره فرنگی سبزیجات دیگری نیز استفاده می شود تا طعم سوپ متعادل و دلپذیر شود .سوپ تره فرنگی یک سوپ معروف و محبوب فرانسوی است و جز سوپهای پایه و مهم این کشور است که دستور تهیه آن بین المللی شده و در سراسر دنیا این سوپ خوشمزه سرو می شود .

سوپ کرفس

سوپ کرفس یکی از انواع سوپ های خوشمزه و بین المللی است که با مواد بسیار متنوعی پخته می شود،سوپ کرفس یک سوپ گیاهی و رژیمی خوشمزه است مخصوصا برای کسانی که خیلی کرفس دوست ندارد.سوپ کرفس برای فصل زمستان و همچنین فصل تابستان که به وفور یافت می شود گزینه مناسبی می باشد و یک غذای کم کالری و مفید برای شام به حساب می آید. خواص این سبزی آنقدر زیاد است که آن را به عنوان سلطان سبزی های می شناسند.

سوپ کلم بروکلی

سوپ کلم بروکلی یکی از انواع سوپ های خوشمزه و مجلسی ایرانی است. از این سوپ خوشمزه می توانید به عنوان جایگزینی برای سوپ های متداولی مثل سوپ جو و سوپ شیر در مجالس و مهمانی های خود استفاده کنید.سوپ کلم بروکلی یکی از انواع سوپ مقوی و متفاوت برای روزهای سرد است .سوپ بروکلی علاوه بر اینکه در کاهش وزن تاثیرگذار است، سیستم ایمنی بدن را هم تقویت کرده و از سرماخوردگی پیشگیری می کند. فیبر موجود در این سوپ برای روده بسیار مفید بوده  همچنین دارای خواص ضد التهابیه که برای دستگاه گوارش و زخم معده مفید است و با وجود کلسیم بالا برای رشد استخوان موثرمیباشد.

سوپ کلم

سوپ کلم یکی از خوشمزه ترین سوپ هاست که به شیوه های مختلفی درست میشه. سوپ گل کلم خامه ای یکی از انواع این سوپه که به شکل سفید و با خامه درست میشه. سوپ گل کلم رو میشه با سبزیجات مختلف بدون مرغ و گوشت و یا با مرغ و گوشت درست کرد. از هر روشی که برای پخت سوپ گل کلم استفاده می کنید، می تونید اون رو به شکل ساده و یا میکس شده و کرمی سرو کرده و به دلخواه با سبزیجات تزیین کنید.

سوپ عدس

عدس یکی از مواد غذایی است که سرشار از پروتئین و آهن است و هضم آن آسان است به همین دلیل به عملکرد بهتر بدن کمک می‌کند و از بروز بیماری‌های عفونی جلوگیری می‌کند. خوردن عدس یکی از بهترین راه‌ها برای جذب پروتئین کم چربی است و خوردن روزانه آن قوای جسمانی افراد را تقویت می‌کند و بهبود می‌بخشد. سوپ عدس یکی از سوپ های خوشمزه و مقوی ایرانی است که بیشتر در زمستان طبخ می شود. خیلی افراد این سوپ را با عدسی اشتباه می گیرند البته این سوپ تقریبا هیچ شباهتی با آش عدسی ندارد و با مواد مثل قارچ و جو پرک طبخ می شود.

سوپ دال عدس

سوپ دال عدس یک غذای خوشرنگ و مقوی هست که می تونه نیاز بدن رو برای یک وعده غذایی تامین کنه البته می تونید برای سرو این سوپ از فیله مرغ پخته یا نان استفاده کنید ولی خود سوپ دال عدس یک غذای کامل هست . دال عدس بخاطر رنگ قرمز تا نارنجی که داره بسیار خوشرنگ هست و طعم متفاوتی با عدس معمولی داره که معمولا در جنوب ایران و در کشور ترکیه خیلی محبوب هست این رسپی سوپ هم به روش رسپی ترکی درست شده.

برای طرز تهیه سوپ دال عدس می تونید از آب مرغ یا آب سبزیجات استفاده کنید اما اگه نداشتین می تونید از آب استفاده کنید و در صورت نیاز کمی چاشنی بیشتر استفاده کنید در این سوپ علاوه بر عدس از برنج و سبزیجات استفاده شده من از پیاز و فلفل دلمه ای قرمز استفاده کردم تا رنگ سوپ خوش رنگ تر بشه می تونید از یک عدد هویج کوچک هم استفاده کنید تا هم رنگ خوبی داشته باشین و هم از طعم هویج استفاده کنید در آخر هم اگه دوست داشتین سوپ رو پوره کنید و یا بگذارید سوپ انقدر بپزه تا به غلظت مورد نظر خودتون برسه.

سوپ شلغم

یکی از بهترین مواد غذایی برای درمان سرماخوردگی در طب پزشکی و طب سنتی ایرانی و اسلامی شلغم است. حالا اگر این شلغم را به صورت سوپ با مرغ که خودش درمان سرماخوردگی است، پیاز که یک ماده ضد عفونت، ضد ویروس و ضد التهاب است و جو پرک سرشار از فیبر و ویتامین درست کنید، یک معجون فوق‌العاده برای درمان سرماخوردگی و آنفولانزا ساخته‌اید. سوپ شلغم از جمله سوپ های خوشمزه و پر طرفدار ایرانی در فصل زمستان است که بیشتر برای تقویت بدن تهیه می شود.

انواع سوپ

سوپ شیر و قارچ

سوپ شیر یا سوپ سفید، یکی از مشهورترین پیش غذاهای ایرانی و بین‌المللی است که بیشتر در مهمانی‌ها و مجالس رسمی تهیه و سرو می‌شود. قدمت سوپ شیر ساده به صدها سال پیش در کشورهای ایتالیا و فرانسه برمی‌شود. در آن زمان آشپزها با ترکیبی از آرد یا بلغور با شیر تازه‌ پرچرب و کمی سبزیجات، یک سوپ خوشمزه‌ را تهیه می‌کردند. طرز تهیه این سوپ لذیذ در مناطق مختلف، متفاوت است؛ اما به‌طور کلی، سوپ شیر با مرغ ریش ریش شده، جو، شیر، خامه، کره، انواع سبزیجات (ذرت، سیب‌زمینی، هویج، سیر، پیاز و قارچ)، عصاره مرغ، آرد، فلفل سیاه، نمک و آبلیمو درست می‌شود. سوپ شیر و قارچ معمولا به‌عنوان پیش غذا یا یک شام سبک سرو می‌شود و غذایی مناسب برای کودکان به شمار می‌آید.

سوپ خامه ای

سوپ خامه ای یکی از انواع سوپ های محبوب در سرار جهان است که با روش ها و مواد متنوعی تهیه می شود. این سوپ خوشمزه  که شباهت زیادی به سوپ جو سفید دارد را می توانید جایگزین پیش غذاهای تکراری مثل سوپ جو یا سوپ شیر کنید.سوپ خامه یکی از سوپ‌های بسیار خوش‌عطر و طعم، مجلسی و ساده برای پذیرایی‌های رسمی و میهمانی‌های فصول سرد سال است.بنابراین برای بهبود سرماخوردگی بسیار مفید است. این غذا از نظر مواد اولیه کاملاً سالم است و در رده‌ی غذاهای سلامت قرار می‌گیرد. شما می‌توانید با خیال راحت این سوپ را برای کودکان و سالمندان هم سرو کنید. سوپ خامه، همان‌طور که از نام آن پیداست، سوپی با بافت سبک و خامه‌ای است. مواد تشکیل‌دهنده آن باید به‌گونه‌ای باشد که رنگ خامه‌ای آن را تحت تاثیر قرار ندهد.

سوپ شیر و خامه و قارچ

سوپ شیر و خامه و قارچ یکی از خوشمزه ترین انواع سوپ هاست که شهرت جهانی دارد. سوپ شیر برای کشور سوئیس می باشد. سوپ شیر ساده نماد صلح و اتحاد یک کشور است این سوپ یک پیش غذای خیلی خوب در روز های سرد زمستون و همچنین مفید برای سرماخوردگی است.سوپ شیر به دلیل ترکیب خامه و شیر، طعم لذیذی دارد که معمولا مورد پسند همه قرار می گیرد. به همین خاطر، این سوپ می تواند گزینه مناسبی به عنوان یک پیش غذای ساده و خوشمزه باشد.

سوپ شیر مجلسی

سوپ شیر مجلسی یکی از انواع سوپ های معروف و پر مصرف در سراسر جهان است. سوپ شیر انواع مختلفی دارد و با مواد مختلفی طبخ می شود. بعضی آشپزها سوپ شیر را با مخلوط خامه درست می کنند که باعث می شود کالری این سوپ افزایش یابد. محبوب ترین نوع سوپ شیر ، سوپ شیر به همراه جو پرک یا جو پوست کنده است که طعم بسیار خوبی دارد که تقریبا همه آنرا می پسندند. سوپ شیر را می توانید در مهمانی های خود به عنوان یک پیش غذای خوشمزه و دوست داشتنی سرو کنید.سوپ شیر بیشتر به عنوان پیش غذا سرو می شود ولی شما می توانید این سوپ خوشمزه را به عنوان یک غذای کامل و مقوی برای خانواده تهیه کنید.

سوپ گوجه فرنگی

سوپ گوجه فرنگی یکی از انواع سوپ های مقوی و بسیار سالم ایرانی است که علاوه بر اینکه طعم بسیار خوبی دارد برای سلامتی نیز بسیار مفید است. این سوپ خوشمزه را علاوه بر اینکه می توانید به عنوان پیش غذا سرو کنید ، می توانید به عنوان یک شام سبک هم استفاده کنید. سوپ گوجه فرنگی سوپی است که در آن از گوجه فرنگی به عنوان ترکیب اصلی استفاده می‌شود. این سوپ، به صورت گرم یا سرد، در کاسه سرو می‌شود و ممکن است به طرق و دستورالعمل‌های مختلفی تهیه گردد. این سوپ ممکن است صاف و میکس شده میل شود و در بعضی دستورالعمل‌ها شامل تکه‌های گوجه فرنگی، مرغ و سبزی همراه با خامه تهیه می‌شود. سوپ گوجه فرنگی یکی از انواع غذاهای سریع در لهستان و ایالات متحده است. این سوپ را می‌توان از گوجه فرنگی‌های نارس که هنوز کاملاً قرمز نشده‌اند، تهیه نمود که در این حالت، گوجه‌ها را پوست گرفته و سوپ را می‌پزیم و سپس ترکیب را میکس و به صورت پوره سرو می‌کنیم.

سوپ بلغور گندم

سوپ بلغور گندم یکی از سوپ های بسیار خوشمزه و مجلسی می باشد. این سوپ با کمک بلغور گندم پخته می شود. بلغور گندم در واقع به غله ای گفته می شود که در آسیاب بدون آرد کردن آن را خرد می کنند. بلغور گندم خاصیت زیادی از جمله تقویت سیستم ایمنی بدن و کمک به لاغری و سرعت بخشیدن به رشد کودکان و بهبود به هضم از چند خواص مهم بلغور گندم می باشد. در روزهای سرد زمستانی همیشه یک سوپ داغ و خوشمزه بسیار دلچسب خواهد بود. سوپ بلغور گندم را می توانید برای مهمانی نیز استفاده کنید یا به عنوان یک وعده غذایی نیز طبخ کنید.

انواع سوپ

سوپ گندم

گندم پر از املاح معدنی و ویتامین می باشد و دارای طبعی گرم و معتدل است. سوپ گندم را معمولا از بلغور گندم ( گندم پوست کنده نیم کوب) یا گندم پرک شده تهیه می نمایند. گندم، جوانه گندم و همچنین سبوس گندم دارای خواص فراوانی می باشند که از جمله آن ها می توان به پیشگیری از سرطان روده و همچنین شادابی پوست و مقوی قلب بودن آن اشاره نمود. سوپ گندم را می توانید به سادگی با کمی هویج، پیاز و جعفری و آب مرغ تهیه نمایید یا اینکه همراه با مواد دیگری چون شیر و قارچ، کلم بروکلی و … این سوپ خوشمزه را تهیه نمایید.

سوپ بلدرچین

سوپ بلدرچین یکی از مقوی ترین سوپ ها برای تامین انرژی روزانه می باشد که بسیار خوشمزه و مفید است همچنین برای کودکان که در سن ۸ ماهگی قرار دارند نیز بسیار مناسب است. شما به دلخواه می توانید برای نوزادن خود مواد و ادویه ها را کم کنید و این سوپ مقوی را برای آنها بپزید. همچنین این سوپ برای بیماران کرونایی بسیار مفید است. بلدرچین یکی از لذیذترین گوشت ها را در میان پرندگان دارد و مواد مغذی زیادی دارد که می توان به این موارد اشاره کرد: انواع ویتامین A و D و K و B را دارا می باشد که برای رفع کم خونی، حفظ قدرت و استحکام استخوان، ترمیم بافت های بدن، مراقبت از قلب را دارد.

سوپ برنج

سوپ برنج در عین اینکه مقوی است بسیار لذیذ و خوشمزه می باشد. می توانید در طرز تهیه سوپ برنج بسته به ذائقه خود از گوشت مرغ یا گوشت چرخ کرده استفاده کنید .برنج برای درمان بسیاری از بیماری های مفید می باشد. برای افرادی که به بیماری سوزاک دچار شده اند توصیه می شود که حتما در وعده غذایی خود از سوپ برنج استفاده کنند. ولی در استفاده از برنج باید دقت لازم را داشته باشیم چون سرشار از نشاسته می باشد.

سوپ ماهیچه

سوپ ماهیچه یک سوپ بسیار مقوی و مناسب سرماخوردگی می باشد. ماهیچه یکی از قسمت های گوسفند هست که می شود با آن انواع غذاهای مجلسی و همین سوپ ماهیچه را درست کرد. این سوپ بسیار مناسب نوزادان که در ۸ ماهگی هستند و غذا خوردن را شروع کردن است همچنین برای مادران شیرده نیز بسیار مناسب است. شما می توانید با اضافه کردن شلغم به مواد سوپ خواص آن را بیشتر کنید همچنین سوپ ماهیچه بسیار مجلسی و برای مراسمات نیز می توانید از آن استفاده کنید.

سوپ ترخینه

سوپ ترخینه غذایی محلی است که در استان‌های کرمانشاه، لرستان، ایلام، همدان و کردستان تهیه می‌شود. ترخینه که ماده اصلی در تهیه این آش است، به طور سنتی از خیس خوردن بلغور گندم یا جو در دوغ ترش به مدت ۱۰ روز تهیه می‌شود. روش دیگر برای تهیه ترخینه، پختن بلغور در دوغ به مدت چند ساعت است. در این روش خمیر حاصل از پخت بلغور در دوغ را با گیاهان محلی مانند شلغم و پونه مخلوط کرده و سپس آن را زیر نور خورشید خشک می‌کنند یا در تنور‌های مخصوصی حرارت می‌دهند تا خشک شود. از ترکیب تکه‌های خشک شده ترخینه با حبوبات، سبزی و پیاز انواع آش و سوپ خوشمزه با ارزش غذایی بالا تهیه می‌شود که به علت داشتن آنتی بیوتیک فراوان برای درمان سرماخوردگی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انواع سوپ

سوپ ماش

سوپ ماش یکی از انواع سوپهای مفید و خوشمزه است. این سوپ برای بزرگسالان و بخصوص کودکان بسیار مقوی می باشد.  ماش برای برای معده، کاهش وزن، افزایش حجم عضلات در بدنسازی، کاهش فشار خون و قلب بسیار مفید است. سوپ ماش را اگر برای بچه های کوچک درست می کنید می توانید با گوشت‌کوب برقی آن را میکس کنید تا خوردن آن برایشان آسان باشد. این سوپ می تواند به عنوان یک وعده غذایی سبک استفاده شود.سوپ ماش می تواند به عنوان یک وعده غذایی سبک نیز در نظر گرفته شود یا می توانید برای تنوع در سوپ در مهمانی نیز استفاده کنید.

سوپ هویج

سوپ هویج یکی از انواع سوپ های خوشمزه بین المللی است که با مواد متنوعی پخته می شود، این سوپ به سادگی و سریع آماده می شود این سوپ لذیذ بر پایه هویج است که خود همین موضوع باعث میشود این سوپ برای زمستان ضروری باشد زیرا درمانی برای تمام بیماری‌ها از جمله سرماخوردگی و کرونا است

سوپ ماست

سوپ ماست یک سوپ بسیار خوشمزه و با اصالت ترکیه ای که در بعضی نقاط ایران مانند مراغه یا شیراز نیز پخته می شود. سوپ ماست از غذاهای خوشمزه می باشد که شما را مجاب می کند یک بار آن را امتحان کنید، این سوپ طرز تهیه آسانی دارد و به صورت زیر حاضر می شود این سوپ برای سرماخوردگی و فصل زمستان نیز بسیار مناسب است. در تهیه این سوپ ماست تخم مرغ وجود دارد که اصلا طعم و مزه آن احساس نمی شود.

سوپ قلم

اگر به دنبال غذایی آسان و در عین حال مقوی برای کودکان هستید، سوپ قلم بهترین گزینه برایتان خواهد بود. این سوپ خوشمزه هم می‌تواند به عنوان پیش غذا و هم برایبچه‌های یک تا دو سال مناسب‌ترین خوراکی باشد.سوپ قلم گوساله یک سوپ بسیار مقوی و خوشمزه می باشد و یکی از مهم ترین خواص آن تقویت سیستم ایمنی بدن است، برای تهیه این سوپ مقوی شما به قلم گوساله نیاز دارید که می توانید از مراکز خرید یا قصابی ها خرید کنید

سوپ برش

برش، یک سوپ رایج در اروپای شرقی و آسیای شمالی است که اصالت آن به کشور اوکراین و روسیه برمی‌شود. سوپ برش معمولا از آب گوشت یا قلم، سبزیجات تفت داده‌شده و چغندر ترش به‌عنوان ماده اصلی، تشکیل می‌شود. بسته به‌طرز تهیه، ممکن است برخی از این مواد اولیه حذف یا جایگزین شونداز دیگر موادی که برای پخت برش از آن‌ها استفاده می‌کنند می‌توان به گوشت قرمز، چغندر قند یا لبو، کلم، هویج، پیاز، سیب‌زمینی، رب گوجه‌فرنگی، قارچ، جعفری، برگ بو، کرفس، پیازچه کوهی، شوید، فلفل سیاه و فلفل فرنگی اشاره کرد. طعم قالب این سوپ، ترش و شیرین است. این ترکیب طعم، به‌صورت سنتی از افزودن چغندر به سوپ برش حاصل می‌شود.سوپ برش را به‌صورت سرد یا گرم و با خامه ترش، تخم‌مرغ پخته یا سیب‌زمینی سرو می‌کنند. این سوپ را می‌توان هم به‌عنوان یک غذای مقوی و پرملات و هم به‌عنوان یک غذای سبک و رقیق درست کرد.

سوپ سیب زمینی

سوپ سیب زمینی یکی از سوپ های سنتی و بسیار خوشمزه ایرانی است که در شهرهای مختلف با روش ها و مواد متفاوتی طبخ می شود. این سوپ طعم بسیار خوبی دارد و می توانید به عنوان یک پیش غذای مجلسی هم از آن استفاده کنید.این سوپ با تکه‌های کوچک و دل‌چسب سیب‌زمینی و با پایه غنی و خامه‌ای تهیه می‌شود.

انواع سوپ

سوپ ایرانی

سوپ‌ها یکی از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین پیش غذاها در روزهای سرد سال به‌خصوص فصل زمستان هستند. این پیش غذاهای ساده و مقوی، با رنگ و لعابی منحصربه‌فرد و عطر و بویی دلچسب، علاوه بر گرم کردن وجودتان، سرماخوردگی و گلودرد شما را نیز رفع می‌کنند. شما می‌توانید با تهیه سوپ شیر، سوپ پیاز، سوپ گوجه، سوپ جو و صدها نوع دیگر، سفره خود را رنگی‌تر و مقوی‌تر کنید و در کنار اعضای خانواده از مزه کردن آن‌ها لذت ببرید.سوپ جو، یکی از انواع ساده سوپ و یک سوپ سنتی ایرانی است که با جو (پوست کنده یا پرک)، مرغ یا عصاره مرغ، رب گوجه فرنگی، هویج، پیاز، جعفری، نمک و فلفل سیاه درست می‌شود و می‌توان آن را با شیر، خامه و قارچ نیز طبخ کرد. این پیش غذای ساده به سرعت در خانه آماده می‌شود و به خاطر وجود ویتامین‌ها و مواد معدنی، می‌تواند به‌عنوان یک وعده غذای کامل نیز سرو شود.

انواع سبزی سوپ

سوپ یکی از غذاها و یا پیش غذاهایی است که امروزه به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد و تقریبا در هر خانه ای تهیه می شود. سبزی های استفاده شده در سوپ تاثیر بسیار زیادی بر روی عطر و طعم آن دارند و با استفاده از یک ترکیب سبزی مناسب شما می توانید سوپ خوشمزه تری را تهیه کنید. معمولا برای درست کردن یک سوپ خوشمزه از جعفری و گشنیز استفاده می شود که نسبت جعفری یک و نیم برابر گشنیز می باشد.

اگر قصد دارید که سوپ شما لعاب بهتری داشته باشد به شما توصیه می کنیم چند برگ اسفناج خرد شده را نیز به آن اضافه کنید که باعث می شود تا خواص سوپ شما هم بیشتر شود. نکته مهم درباره ترکیب سبزی های سوپ این است که شما می توانید از ساقه های گشنیز هم برای سوپ خود استفاده کنید که باعث خوش عطرتر شدن سوپ می شود.

سبزی سوپ : تره، جعفری، گشنیز، اسفناج، شوید

مطلب پیشنهادی

خورش ناردون

خورش ناردون

خورش ناردون یکی از انواع خورش های محبوب و خوشمزه ایرانی است که اصالت آن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *