اسباب بازی کودک راهی برای شناخت استعداد و نبوغ کودک

خیلی اوقات اسباب بازی کودک راهی برای شناخت استعدادش است که شاید کمتر مورد توجه والدین قرار بگیرد. تمام کودکان دوست دارند با اسباب بازی مورد علاقه خود بازی کنند . والدین نیز دوست دارند کودکشان مدتی از شبانه روز با اسباب بازی خود سرگرم شوند تا آنها به باقی کارهای روزمره خود رسیدگی کنند. هر اسباب بازی باید برای سن کودک مناسب باشد ، همچنین نباید خطرناک باشد. در این مقاله در مورد اسباب بازیها صحبت می کنیم تا بتوانید اطلاعاتی به دست بیاورید و آنها را هنگام خرید اسباب بازی به کار بگیرید.

اسباب بازی کودک

 

کودک و علاقه مندی به اسباب بازی

همان طور که در بالا ذکر شد اسباب بازی کودک راهی برای کشف استعداد کودکان است.کودکان از اسباب بازی های خود به خوبی مراقبت می کنند و آنها را سالها نگه می دارند ولی برخی دیگر خیلی زود اسباب بازیهایشان را خراب می کنند تا از اکتشاف دنیای درون آن و بازی با محتویات آن لذت ببرند این چیزها نشانه ی نظم کودکان گروه اول و بی انضباطی کودکان گروه دوم نیست اگر میل کودک برای انجام کاری شدید باشد خود را درگیر قوانین بزرگترها نمی کند .این تفاوت ها نشانه ی تفاوت در استعدادها و علاقمندیهای ذاتی است .

اسباب بازی کودک

کودکی که علاقمند است محتویات اسباب بازی خود را کشف کند و ساعتها با سیمهای ماشین کنترلی خود مشغول بازی می شود،ممکن است استعداد زیادی در علوم ریاضی، فنی و کامپیوتری داشته باشد. اما چندان مهارتی در کسب علوم نظری ،ادبیات ،کلام ،یا مهارتهایی مثل سخنرانی و… نداشته باشد.این نوع بازیها بیشتر مورد علاقه پسران هستند .یک پیچ گوشتی کوچک در اختیار او بگذارید و اجازه دهید پیچهای اسباب بازی اش را باز کند.و به تعمیرات دلخواه خود اقدام کند .در این صورت او کمتر با وسایل برقی خانه بازی خواهد کرد.احتمالا اسباب بازیهایی مثل حیوانات پشمی و پارچه ای مورد استقبال چنین کودکانی نخواهد بود .

کودکی که در بازیهای رایانه ای مهارت فوق العاده ای پیدا کرده نشان می دهد که از سرعت انتقالهای ذهنی خوبی برخوردار است که لازمه کار افسران تجسس است .اینها خیلی باهوش نشان داده می شوند حال آنکه حواس جمع و دقت خوبی دارند.

اسباب بازی کودک

بیشتر بخوانید:موفقیت-بهتر-در-زندگی-با-استفاده-از-راهه

اما کودکی که از سرعت ذهنی خوبی برخوردار نیست و معمولا دیر عکس العمل نشان می دهد،در عوض خیالبافی های عمیقی دارد ،عاشق کارتون و قصه است ،سر شار از عواطف و احساسات عمیق است و در زمینه ادبیات و علوم نظری مستعد است .همچنین اینها می توانند یک نویسنده یا فیلمنامه نویس موفق شوند.در این جور کارها ،فرو رفتن در اعماق تفکر لازم است نه سریع منتقل شدن از یک مسئله به مسئله دیگر. اسباب بازیهایی مثل پاذل و اسباب بازیهایی که مسابقه بین دو نفر را موجب می شوند برای بالابردن دقت و سرعتشان خوب است.

کودکی که به بازیهای حرکتی و جست و خیز بیش از هر چیزی روی می آورد و اسباب بازی کودک مثل توپ و تفنگ را بیشتر دوست دارد، اما علاقه ای به کارتون و یا بازی با اسباب بازی های فکری نشان نمی دهد مستعد فعالیت های جسمانی مثل فعالیتهای رزمی و ورزش است.

اسباب بازی کودک

بیشتر بخوانید: دکوراسیون-اتاق-کودک-چگونه-باشد؟

نکته هایی برای خرید هر نوع اسباب بازی

شما با تغییر اسباب بازی کودک نمی توانید ذاتیات آنها را تغییر دهید. اسباب بازی ها چیزی را که نیست به وجود نمی آورند، بلکه آنچه را که هست رشد می دهند. تنها اگر می خواهید در زمینه ی انتخاب اسباب بازی مناسب دخالت کنید،بگذارید فرزندانتان با اسباب بازیهایی بازی کنند که نیازمند صرف انرژی ،فکر ،و خلاقیت باشند. بسیاری از اسباب بازیهای کنترلی و باطری دار این خصوصیات را ندارند. این اسباب بازیها خودشان بازی می کنند و کودک تنها نظاره گراست .البته این اسباب بازیها هم در مجموعه ی اسباب بازیهای کودکان به اندازه کافی لازم اند .زیرا بسیار مورد علاقه کودکان،شادی آور و مهیج اند. هیچ گاه در دنیای امروزی که دست هر بچه ای یکی دو تا از این اسباب بازی های کنترلی هست ،صحیح نیست که به خاطر پیروی از الگوی فکری خاصی، کودکتان را به کلی از این اسباب بازیها محروم کنید اما اسباب بازیهای ساده تر که کودکان، را مجبور به بازیهای حرکتی می کنند بیشتر در دسترسشان قرار دهید. مثلا یک ماشین معمولی پلاستیکی اما بزرگ برای پسرتان بخرید و خودتان مثل زمان کودکی تان کمی با آن بازی کنید تا فرزندتان راههای مختلف بازی با این وسیله را ببیند و به آن تشویق شود.

اسباب بازی کودک

اسباب بازی های دخترانه و پسرانه

بچه ها را مجبور نکنید تا مطابق جنسیتشان اسباب بازی انتخاب کنند. بگذارید مطابق میل و علاقه خودشان انتخاب کنند.البته خودشان غالبا اسباب بازی مطابق جنسیت خودشان را انتخاب می کنند هر چند گاهی دخترها علاقمند به داشتن تفنگ و پسر ها دوست داشته باشند از عروسک نگهداری کنند،این مسئله مشکلی پیش نمی آورد و چیزی را ثابت نمی کند.شاید یک کارتون تلویزیونی موجب تحریک کودک شده است و یا بازی با همبازی جنس مخالف موجب این انتخاب شده باشد .اینها تغییری در علائق ذاتی کودکان به وجود نمی آورد .بنابراین ضمن اینکه می توانید با خیالی آسوده کودکان را در انتخاب اسباب بازی کودک آزاد بگذارید ،بد نیست اسباب بازیهایی که مناسب جنس فرزندتان هست را بیشتر برای او تهیه کنید.

اسباب بازی کودک

این مطلب به خاطر آن است که کودکان شما هم به توسعه و تکمیل ابعاد جنسیتی خود بپردازند و هم این تناسب اسباب بازی کودک با جنسیت فرد ،می تواند تاثیر مثبت روانی داشته باشد. اگر فرضا با یک دید فمینیستی بخواهید دخترتان را با کمک اسباب بازی کودک پسر ،از صفات دخترانه و زنانه دورکنید و روحیه مردانه به او ببخشید ،تنها او را دچا تعارض می کنید. در این صورت نه تنها کمکی به رشد صفات پسرانه و سرکوب امتیازهای دخترانه او نمی شود، بلکه بی هویت و بلکه عصبی بار می آید.

برگرفته ازخانواده ایرانی تبیان/ی

مطلب پیشنهادی

خانه بازی

بازار اسباب بازی در نقاط مختلف تهران بهمراه مشخصات کامل این فروشگاه ها

بازار اسباب بازی کودک را می توان در نقاط مختلفی از تهران یافت . همچنین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.